REKLAMA
Kategorie

Ruda Śląska: Liceum im. Gustawa Morcinka pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego! [ZDJĘCIA]

Uczniowie II LO w Rudzie Śląskiej jako pierwsza klasa humanistyczna w regionie będą zdobywać wiedzę pod patronatem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. 19 października odbyła się uroczysta inauguracja roku dla klasy I b. Okolicznościowy wykład wygłosił dla uczniów prof. dr hab. Ryszard Koziołek. -Współpraca z Wydziałem Filologicznym w formie patronatu nad klasą humanistyczną jest pionierskim rozwiązaniem i bardzo cieszymy się z jej nawiązania – mówi Aleksander Porębski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. – Z pewnością pozwoli ona poszerzyć horyzonty naszych uczniów i rozwinąć ich pasje humanistyczne – dodaje.

 

Dzisiaj w  „Morcinku” oficjalnie została zainicjowana współpraca szkoły z Uniwersytetem Śląskim. – Zależy nam na tym, żeby uczniowie wcześniej przekonali się, czym jest współczesny uniwersytet, konkretnie czym jest Uniwersytet Śląski, co się w nim dzieje, jak się tam uprawia naukę, jaką ma infrastrukturę, jakie ma laboratoria badawcze – powiedział  prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego. –  Często kandydaci na studia kierują się uprzedzeniami, domniemaniami, gdzie należy studiować. Dlatego doradzam, żeby przed podjęciem decyzji przekonać się, jak wygląda konkretny kierunek studiów na danym uniwersytecie – dodał.

 

Uniwersytet Śląski współpracuje już z innymi szkołami w regionie, ale patronat nad klasą humanistyczną to pierwszy projekt. – Dla nas największą satysfakcją jest to, że młodzi ludzie mogą odkryć swoje talenty. Uniwersytet daje im szansę postawienia na lepsza edukację. Myślę, że ta współpraca z pewnością poszerzy horyzonty młodzieży. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w wykładach akademickich, będą mogli przyjeżdżać na wszystkie wydziały, by przyjrzeć się organizacji pracy na uczelni. Mam nadzieję, że Uniwersytet Śląski pomoże im w przyszłości wybrać drogę zawodową i  dzięki tej współpracy ten wybór będzie  bardziej świadomy i przemyślany – powiedziała dr Magdalena Ochwat, adiunkt w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej na Wydziale Filologicznym UŚ, pełnomocnik rektora ds. promocji i kontaktów ze szkołami ponadgimnazjalnymi.

 

Wykład inauguracyjny pt. "Mamy poglądy czy tylko uprzedzenia? Sprawdzanie za pomocą literatury" wygłosił prof. dr hab. Ryszard Koziołek.  –  Myślcie o języku i literaturze nie jako  o czymś, czego uczycie się w swoich programach szkolnych, tylko jako o czymś, co jest właściwe człowiekowi. Każdy mówiący człowiek używa literatury w swoim codziennym potocznym języku. Ucząc się dyscyplin humanistycznych studiujecie i poznajecie to, co jest właściwe człowiekowi. Życzę wam żeby Uniwersytet Śląski wam w tym pomógł, a ja cieszę się, że wybraliście nas – zwrócił się do uczniów profesor Koziołek.

 

Współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 z Wydziałem Filologicznym będzie przyjmować różne formy. Uczniowie klas humanistycznych „Morcinka” będą mogli m.in. uczestniczyć
w wybranych zajęciach – wykładach, seminariach, ćwiczeniach oraz konferencjach naukowych odbywających się na Uniwersytecie. Ponadto uczniowie szczególnie uzdolnieni, którzy wyrażą chęć udziału w Olimpiadzie Języka Polskiego i Literatury oraz pracujący z nauczycielami w ramach programu indywidualnej nauki, będą mogli korzystać z merytorycznej opieki pracowników naukowych i bezpłatnych konsultacji. Co ważne, młodzież będzie miała również dostęp do bazy dydaktycznej uczelni.

 

– Ze współpracy skorzystają nie tylko rudzcy licealiści, ale też studenci filologii, którzy będą odbywać praktyki pedagogiczne w tej szkole – mówi prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. – Liczymy też, że młodzież zaprzyjaźniona już z naszą uczelnią w przyszłości dołączy do grona studentów Uniwersytetu Śląskiego – dodaje. Patronat Uniwersytetu Śląskiego to nie jedyna współpraca ZSO 2 w Rudzie Śląskiej z podmiotem zewnętrznym. W 2014 roku szkoła podpisała porozumienie z Instytutem Pamięci Narodowej, w ramach którego kilkudziesięciu uczniów ściśle współpracuje z pionem naukowo – edukacyjnym IPN w Katowicach. Młodzież bierze udział w wizytach studyjnych, wyjazdach edukacyjnych oraz wykładach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button