Ruda Śląska ma swój hejnał WIDEO
Ruda Śląska, jak Kraków – od dziś już oficjalnie ma swój hejnał. Złożony z jedenastu taktów, nawiązujący do jedenastu dzielnic miasta. Jego kompozytorem i wykonawcą jest rodowity rudzianin, który studiując w Krakowie, został tam hejnalistą. To on jest inicjatorem hejnału w Rudzie Śląskiej.
– Inspiracją była pieśń ludowa właśnie z Rudy Śląskiej „Ojik, hutnik”. I najważniejsze było dla mnie to, żeby połączyć cechy śpiewności pieśni wraz z wzorem wszystkich hejnałów, czyli hejnałem mariackim, czyli z tym, żeby zachować charakter fanfarowy. W związku z tym, hejnał Rudy Śląskiej ma jedno i drugie – i początek fanfarowy oraz fragment pieśni ludowej z Rudy Śląskiej – mówi Łukasz Rudnik, hejnalista z Rudy Śląskiej.
Pan Łukasz skomponował hejnał jako prezent dla swojego miasta, które w tym roku obchodzi 25. rocznicę nadania obecnego herbu. Hejnał będzie odtwarzany codziennie o godzinie 9, 12, 15, 18 oraz 19:59, z czego o 12 i ten ostatni z balkonu urzędu miasta.
– Są takie jakby ważne elementy, które symbolizują miasto. To statut miasta, rada miasta, prezydent miasta. Jest flaga miasta, jest herb i hejnał jest jednym z tych elementów miasta, który tak podkreśla tę samodzielność, odrębność, samorządność miasta. Więc tego nam brakowało. No i taki był właśnie pomysł, żeby podkreślić, że to miasto funkcjonuje od wielu lat, a od 25 lat ma taki herb, który też odzwierciedla historię naszego miasta – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Czyli miasta górniczego, które w swoim herbie ma śląskiego orła piastowskiego oraz postać św. Barbary, patronki górników. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że czekali na ten moment, kiedy w ich mieście zabrzmi hejnał.
– No najwyższy czas, bo już inne miasta ościenne mają, a Ruda Śląska jeszcze nie. Więc dzisiaj cieszymy się, że to już w końcu nastąpiło – mówi Barbara, mieszkanka Rudy Śląskiej.
– No cieszę się. Posłucham, zobaczę jak to będzie, ale będzie ładnie – na pewno – mówi Henryk, mieszkaniec Rudy Śląskiej.
W uroczystym odsłuchaniu hymnu we wtorek udział wzięli uczniowie i przedszkolaki z rudzkich szkół, które na rynek przyszły w flagami w barwach herbu Rudy Śląskiej, ubrane w ludowe stroje. Uczestnikom wydarzenia przygrywała orkiestra górnicza.
Fatima Orlińska