Ruda Śląska: Mieszkańcy osiedla Paderewskiego nie chcą marketu. Co na to władze miasta?
Część mieszkańców osiedla Paderewskiego w Rudzie Śląskiej-Wirku jest przeciwna budowie marketu w sąsiedztwie ich bloków i domaga się od władz miasta zablokowania tej inwestycji. Swoje oburzenie wyrazili podczas spotkania dzielnicowego z prezydent Grażyną Dziedzic. Problem w tym, że to nie miasto sprzedało inwestorowi działkę, na której ma powstać market, a Rudzka Spółdzielnia mieszkaniowa, do której należą okoliczne bloki.
Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz
– Swój sprzeciw powinni Państwo adresować do zarządu spółdzielni już na etapie sprzedaży działki. My mamy w tej sprawie „związane ręce”, bo wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Inwestycja jest zgodna zarówno z planem zagospodarowania przestrzennego, jak i prawem budowlanym, stąd nie mamy prawnych możliwości zablokowania przedsięwzięcia. Gdybyśmy to zrobili, to narazilibyśmy miasto na odpowiedzialność finansową – tłumaczyła prezydent Grażyna Dziedzic.
Obecni na spotkaniu mieszkańcy osiedla Paderewskiego wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec budowy sklepu. Apelowali także, by uniemożliwić jego powstanie. – Została nam jedna z nielicznych oaz zieleni, która za chwilę zniknie. W pobliżu są już markety, w tym właśnie Biedronka. To nam wystarczy. Nie chcemy tej inwestycji – mówiła jedna z mieszkanek. – Niestety dziś jest za późno na taką decyzję. To nie miasto dysponowało terenem, tylko Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa zdecydowała o jego sprzedaży – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Ile osób z Państwa, którzy są członkami spółdzielni, uczestniczyło w walnym zebraniu, gdzie zapadały decyzje o sprzedaży gruntu? Czy wasi przedstawiciele z rady osiedla się temu sprzeciwiali? – dopytywał wiceprezydent.
Teren, który prywatnemu inwestorowi sprzedała Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, składa się z kilku działek. Według zapisów obowiązującego od 2006 r. planu zagospodarowania przestrzennego stanowią one tereny zieleni urządzonej oraz tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. – Zgodnie z planem w tym miejscu mogą być realizowane nieuciążliwe funkcje usługowe w postaci usług handlu – tłumaczył wiceprezydent Michał Pierończyk. Z takiej możliwości chce właśnie skorzystać inwestor, który nabył od Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej nieruchomości.
Jak poinformowały na spotkaniu władze miasta, dla inwestycji w listopadzie 2018 r. wydane zostało pozwolenie na budowę. – Postępowanie w tej sprawie rozpoczęło się w lipcu ubiegłego roku i co ciekawe, to wtedy istniała możliwość reakcji. Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa mogła uczestniczyć w postępowaniu na prawie strony, niestety z tej możliwości nie skorzystała – informował Michał Pierończyk. – Chcielibyśmy Państwu pomóc, ale żeby to zrobić, musielibyśmy złamać prawo – oceniała sytuację prezydent Grażyna Dziedzic. Jednocześnie zapowiedziała dodatkowe spotkanie dla mieszkańców w tej sprawie, ale z udziałem przedstawicielami władz Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – To z ich strony należą się państwu wyjaśnienia – podkreślała prezydent. Spotkania wstępnie zaplanowane zostało na 25 marca, a o jego dokładnym miejscu i terminie mieszkańcy zostaną poinformowani.
Podczas spotkania nie zabrakło także innych tematów. Obecni na sali przedstawiciele branży górniczej przedstawili zainteresowanym mieszkańcom plany rektyfikacji budynków, m.in. bloku przy ul. Fitelberga 12. Ponadto jak zwykle podczas dzielnicowych spotkań nie zabrakło pytań dotyczących bieżących spraw i problemów związanych z życiem w dzielnicy. Dotyczyły one głównie czystości i porządku.
Władze miasta przedstawiły także plany i zamierzenia inwestycyjne na ten rok. I tak w 2019 r. w Wirku i Czarnym Lesie kontynuowana będzie realizacja dwóch dużych projektów, jakimi bez wątpienia jest dalsza budowa Traktu Rudzkiego i realizacja programu renowacji podwórek. – Aktualnie trwa zagospodarowywanie ruin amfiteatru znajdującego się w rejonie ul. Czarnoleśnej, gdzie powstanie strefa wypoczynku. W tym roku rozpocząć się ma także budowa odcinka traktu od ul. Nowary. Zrewitalizowane zostaną także dwa wireckie podwórka – przy ul. Dąbrowskiego 7,9,11 oraz przy Strażackiej/Kałusa 18-28 – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk – Na te dwie ostatnie inwestycje rozstrzygnęliśmy niedawno przetargi – dodaje. Kolejną dużą inwestycją, kontynuowaną obecnie w Wirku, jest renowacja zabytkowego domku na osiedlu „Ficinus”. To tu swoje lokum znajdzie filia biblioteki oraz centrum informacji turystycznej. W tym roku w Wirku i Czarnym Lesie będą realizowane także nowe inwestycje. Przy dwóch szkołach średnich – Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Czarnym Lesie oraz przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Wirku powstaną nowe kompleksy boisk. Ponadto w ramach budżetu obywatelskiego przy Przedszkolu nr 37 powstanie plac zabaw oraz ścieżka sensoryczna.
Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, to oprócz zaplanowanej budowy ostatniego odcinka trasy N-S od ul. Kokota do autostrady (niebawem ogłoszony zostanie przetarg), realizowane będą remonty nawierzchni m.in. ul. Nowary od Kauflandu do ul. Czajkowskiego, ul. Katowickiej w rejonie ul. Dąbrowskiego. Ma zostać także wyremontowany chodnik przy ul. Hallera od cmentarza do ul. Dworaka. Dodatkowo będzie budowana ścieżka rowerowa od ul. Bukowej do ul. Głównej w Czarnym Lesie.
Spotkanie z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu było pierwszym z wiosennych spotkań w dzielnicach. Kolejne odbędzie się w poniedziałek, 18 marca o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 27 w Halembie.
źr. UM Ruda Śląska