reklama
Kategorie

Ruda Śląska: Szesnasta edycja spotkań w dzielnicach zakończona

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w wiosennej turze spotkań prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami poszczególnych dzielnic Rudy Śląskiej. W Bykowinie odbyło się ostatnie z nich. Była to już 16. edycja zebrań dzielnicowych, które w mieście organizowane są od 2011 r.

 

Znamy miejsce, skąd odleciało całe województwo śląskie! TOP 5 Silesia Flesz zaprasza na mega-ODLOT!

Tradycyjnie duża część pytań odnosiła się do spraw, których miasto nie może bezpośrednio rozwiązać, ponieważ dotyczą terenów czy budynków należących np. do spółdzielni mieszkaniowych. – W takich przypadkach możemy jedynie pośredniczyć. W przyszłym tygodniu spotykam się z prezesem spółdzielni „Perspektywa” i obiecuję, że przekażę mu zgłoszone dziś problemy – zapowiedziała Grażyna Dziedzic.

Jedna z uczestniczek spotkania zwróciła uwagę na stan Szkoły Podstawowej nr 23, a szczególnie sali gimnastycznej. – Mamy w mieście kilkadziesiąt placówek oświatowych i musimy dzielić środki pomiędzy wszystkie. Ale mogę panią uspokoić, że w przyszłym roku ta sala gimnastyczna zostanie wyremontowana – odpowiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Powiązane artykuły

Swego czasu zapowiadany był remont ciągu pieszego, przebiegającego przez dużą część Nowej Bykowiny, który miał zostać sfinansowany z oszczędności osiągniętych przy przetargach na inne inwestycje – przypomniał jeden z mieszkańców. – Niestety, od paru lat nie mamy już oszczędności przetargowych, obecnie jest odwrotna sytuacja. Ale najpóźniej w przyszłym roku ten ciąg zostanie zrobiony, a może uda się to jeszcze w tym roku – odpowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Padło również pytanie o możliwość reaktywacji linii autobusowej nr 215 lub modyfikacji trasy linii nr 121. – Z analiz wykonanych jeszcze przez KZK GOP wynika, że ponowne uruchomienie linii nr 215 jest ekonomicznie nieopłacalne. Natomiast zarządzający obecnie komunikacją Zarząd Transportu Metropolitalnego analizuje potrzeby w zakresie korekt przebiegu linii, rozmawiamy również o tej sprawie – tłumaczył Andrzej Nowak, pełnomocnik prezydent miasta ds. transportu zbiorowego.

Poruszona została również kwestia wiat przystankowych przy ul. Gwareckiej, które w ostatnim czasie zostały zdemontowane. Chodzi o tzw. wiatokioski, należące do właściciela prywatnego i przez niego rozebrane. – Mamy kilka takich przypadków w mieście. Analizujemy, gdzie w pierwszej kolejności jesteśmy w stanie ustawić nasze wiaty – poinformował wiceprezydent Michał Pierończyk.

Zebrani zgłosili też uwagi co do czystości w mieście, w tym ulic po zimie. – W kwietniu rozpoczęło się sprzątanie ulic, więc sytuacja będzie się systematycznie poprawiać. Mamy natomiast problem z zaśmieconymi terenami, jak ten za płotem pobliskiego cmentarza. Usunięcie tego wysypiska to koszt kilkuset tysięcy złotych – zaznaczył Krzysztof Mejer.

Podczas spotkania dziękowano też władzom miasta, np. za przejęcie zabytkowego Wielkiego Pieca czy rewitalizację również zabytkowego dworca w Chebziu, a także za samą inicjatywę dzielnicowych zebrań, które odbyły się już po raz szesnasty. – Dziękuję za to, że konsekwentnie się pani z nami spotyka, chociaż nie ma takiego obowiązku – powiedział jeden z uczestników.

W trakcie spotkania władze miasta mówiły też o miejskich inwestycjach. W Bykowinie zostanie zrealizowany tegoroczny projekt ogólnomiejski w ramach budżetu obywatelskiego – tężnia solankowa. Aktualnie opracowywany jest projekt budowlano-wykonawczy dla tej inwestycji. Z kolei wybrany do realizacji w tym roku projekt dzielnicowy to rozbudowa pasa drogowego wzdłuż ulicy Alfonsa Zgrzebnioka na miejsca postojowe, w tym przypadku trwa procedura przetargowa. Pozostałymi tegorocznymi inwestycjami w Bykowinie są: remont sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, remont nawierzchni ulic Sławika i Świętochłowickiej, ulicy Korfantego w rejonie skrzyżowania z ul. Moniuszki oraz fragmentów nawierzchni ulic Chrobrego i Krzywoustego, a także budowa progu zwalniającego w formie wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. 11 Listopada, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 23.

Spotkania dzielnicowe zostały zapoczątkowane przez prezydent Grażynę Dziedzic w 2011 roku i odbywają się zawsze wiosną i jesienią. Zakończona właśnie 16. edycja obejmowała 8 spotkań, w których w sumie wzięło udział ponad 520 osób. Łącznie do tej pory odbyło się już 147 zebrań dzielnicowych, w których wzięło udział około 7 tys. osób.

 

źr. UM Ruda Śląska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button