SportWiadomość dnia

Ruda Śląska: To będzie najnowocześniejsze takie miejsce w regionie! Już powstaje! [ZDJĘCIA]

Ruda Śląska ogłosiła właśnie przetarg na drugi etap budowy stadionu lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej. W jego ramach powstaną m.in. budynek zaplecza z trybunami, oświetlenie i parking. Równocześnie trwają prace objęte pierwszym etapem inwestycji, które mają się zakończyć w połowie przyszłego roku. – Nasi sportowcy zasługują na nowoczesny obiekt, zgodny z wytycznymi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. Inwestycja realizowana jest w miejscu dotychczasowego stadionu, który był już w bardzo złym stanie. – Obecnie prowadzone są prace ziemne. Rozebrane zostały już pozostałości starych trybun, trwa dostawa kruszywa oraz poziomowanie terenu, rozpoczęły się też prace związane z budową kanalizacji deszczowej – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. – W dalszej kolejności wykonana zostanie kanalizacja do docelowego rozprowadzenia instalacji, która położona zostanie pod płytą boiska – dodaje.

 

W ramach tego etapu budowy stadionu wykonane zostanie boisko lekkoatletyczne z trawy naturalnej o wymiarach 72,7 m x 100 m, które umożliwi trening konkurencji rzutowych /rzut młotem, oszczepem, dyskiem/. Wokół boiska powstanie sześciotorowa 400-metrowa bieżnia z nawierzchni poliuretanowej. Na prostej bieżnia posiadać będzie 8 torów, co pozwoli na rozgrywanie zawodów  na dystansie 100 m oraz 110 m przez płotki. Dodatkowo wybudowany zostanie rów z wodą do biegów z przeszkodami. Stadion wyposażony będzie także w skocznie do: skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Powstaną także rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem z klatką zabezpieczającą, a także dwie rzutnie do rzutu oszczepem. Wykonane zostanie też odwodnienie terenu, kanalizacja deszczowa oraz instalacja elektryczna. Prace rozpoczęły się w październiku br. wykonawca ma 8 miesięcy na ich zakończenie. Koszt tego etapu to 4,4 mln zł.

 

Powiązane artykuły

Właśnie ogłoszony został przetarg na drugi etap inwestycji. – Zakres prac obejmuje budowę trybun na prawie 900 miejsc, oświetlenia stadionu, budynku zaplecza, mieszczącego m.in. szatnie i magazyn sprzętu, parkingu, chodników, kanalizacji, a także nowego ogrodzenia całego terenu – informuje Piotr Janik. Wyłoniony w przetargu wykonawca zadania będzie miał na jego realizację czas do końca lipca 2017 r. Budowę stadionu władze miasta zamierzają współfinansować ze środków pozyskanych z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Natomiast w przyszłym roku miasto zamierza starać się o dofinansowanie inwestycji ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej. – Program pozwala starać się o dofinansowanie w kwocie nawet 1,5 mln zł dla obiektów certyfikowanych, a o taki właśnie się staramy. Co ważne, o środki można ubiegać się nawet w trakcie realizacji inwestycji – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button