Ruda Śląska właścicielem szybu Franciszek. Co tam powstanie?
Ruda Śląska jest już właścicielem zespołu zabudowań szybu Franciszek. Tereny miastu przekazała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Teren nie będzie jednak niszczał, bo są już na niego plany. I pierwsze prace właśnie się rozpoczęły.
Kopalnia „Brandenburg” to najstarsza kopalnia na Górnym Śląsku. Zaczęła funkcjonować w 1770 roku. Teraz te tereny mają dostać nowe życie. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała je bezpłatnie miastu.
– To jest teren o powierzchni 8500 m2 zabudowany historyczną zabudową kopalnianą wraz z wieżą wyciągową. To była infrastruktura przeznaczona do działalności górniczej i dzisiaj będzie miała zupełnie nową funkcję – mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
I to nie jedną, bo kilka. Na pewno będzie przypominać o historii.
– Pomysł jest taki, żeby to była ta funkcja społeczna, czyli upowszechnianie tradycji śląskich. To nie tylko izba kapelmistrza, czyli nie ten muzyczny aspekt, ale także kwestie również strojów, to jest druga część. A trzecia część dotyczy takiej izby masterchefa, czyli te wszystkie nasze tradycje lokalne jeśli chodzi o kulinaria – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Będzie też można odwiedzić „działek”, czyli zewnętrzny ogródek warzywny. Ale nie będzie to tylko miejsce do oglądania, również do mieszkania. Miasto planuje wybudować tu mieszkania komunalne.
– Mieszkania będą niemal we wszystkich budynkach, poza Lokalnym Centrum Tradycji. Lokalne Centrum Tradycji to będzie budynek użyteczności publicznej. Natomiast budynki okalające to będą mieszkania komunalne oraz mieszkania wspomagane. Planujemy około 35 mieszkań. Średnia wielkość tych mieszkań to około 50 m2 – mówi dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej.
Lokalne Centrum Tradycji ma być gotowe do końca tego roku. Z kolei na budowę mieszkań miasto chce pozyskać dofinansowanie w kwocie ponad 13 milionów złotych
Autor: Paweł Jędrusik