reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Ruszają bezpłatne szczepienia na grypę

Choć wciąż jest bardzo ciepło, to już wkrótce przyjdzie jesień, a wraz z nią wysyp infekcji, w tym także zachorowań na grypę. W miastach ruszają bezpłatne szczepienia na tę chorobę, skierowane do określonych grup wiekowych. Szczególnie narażeni na grypę są przede wszystkim seniorzy. Za darmo mogą się już zaszczepić między innymi w Częstochowie i Piekarach Śląskich. 

 

Z grypą żyjemy od lat i do tej choroby zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Nie można jednak jej bagatelizować, bo bywa śmiertelna. Przede wszystkim dla osób starszych i tych, które mają problemy zdrowotne. W Częstochowie mieszkańcy mogą szczepić się w dziewięciu przychodniach. Z darmowego szczepienia mogą skorzystać seniorzy powyżej 65. roku życia, dzieci przedszkolne, a także dzieci i młodzież do lat 18, które są chore na schorzenia przewlekłe i nowotwory.

– Jeśli chodzi o grypę to jest duże zainteresowanie. Być może dlatego że my już od 17 lat szczepimy naszych mieszkańców. To stało się swoistą tradycją, że mieszkańcy co roku wiedzą, że jeśli już jest wrzesień to wtedy pytają się o te szczepienia. Jest duże zainteresowanie i zwykle te szczepienia, które oferujemy dla naszych mieszkańców są szybko zrealizowane – mówi Grażyna Stramska-Świerczyńska, Urząd Miasta Częstochowy.

Szczepienia ruszyły też w Piekarach Śląskich. Tu za darmo przeciwko grypie zaszczepić mogą się osoby w wieku 65+, dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz kobiety w ciąży. Żeby się zaszczepić, wystarczy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu.

– Lekarz pierwszego kontaktu wystawia receptę i można uzyskać szczepienia bezpłatne dla określonych grup lub refundację 50-procentową. Wtedy szczepionka kosztuje mniej więcej około 26 złotych, także nie jest to wygórowany koszt – mówi Anna Jurczyńska, Urząd Miasta Piekary Śląskie.

Eksperci przypominają, że nawet jeśli ktoś szczepił się w ubiegłym roku, to powinien zrobić to ponownie. Wszystko dlatego że szczepionki na grypę mają charakter jednosezonowy, bo wirus pojawia się w nowych wariantach i jest groźny szczególnie dla osób z osłabioną odpornością.

Powiązane artykuły

– Dla osób starszych przede wszystkim, dla osób z chorobami współistniejącymi, to zarówno o profilu kardiologicznym, pulmonologicznym, czyli choroby dróg oddechowych, choroby nerek, wątroby, schorzenia onkologiczne, dla tych grup grypa jest szczególnie niebezpieczna. W pewnym przedziale wiekowym, powyżej 60. roku życia, a szczególnie powyżej 80. roku życia śmiertelność z powodu grypy gwałtownie rośniemówi prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Mazur, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku na całym świecie na grypę i zakażenia wirusami grypopodobnymi choruje od 330 mln do 1,5 mld ludzi. Umiera od 500 tys. do nawet miliona osób.

Paweł Jędrusik

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button