26.04 rozpoczął się nabór wniosków do II edycji Zielonego Budżetu w Katowicach. Mieszkańcy mają do dyspozycji 3 mln złotych na realizację zielonych pomysłów w mieście. Katowiczanie mogą zgłaszać swoje pomysły do 27 maja.
Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty od 26 kwietnia do 27 maja, a następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak przed rokiem, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych. Z tej kwoty 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych. Pozostałe 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Do Zielonego Budżetu można zgłaszać projekty, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy także bytowania zwierząt. W ramach tej procedury można zgłosić zadnia dotyczącem.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych oraz tworzenia systemowej opieki dla starych drzew, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt czy warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody.
Katowiczanie najlepiejwiedzą,czego potrzeba w ich otoczeniu.Coraz częściej słyszałemodmieszkańców, że Budżet Obywatelski powinien w większym stopniu umożliwiać zgłaszanie projektów zielonych. Uznałem, że warto podjąć takie działanie i tak powstał Zielony Budżet. Jest onpodobnydo„zwykłego” budżetu obywatelskiegonaetapiezgłaszaniawniosków orazichweryfikacji. Pula 3 mln zł została rozdzielona na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Pierwsza edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziła to liczba zgłoszeń, jak i zróżnicowanie projektów mieszkańców. Wierzę, że również tegoroczna wiosna przyniesie podobne rezultaty – dodaje prezydent.
Jak wyglądała I edycja Zielonego Budżetu?
Podczas pierwszej edycji Zielonego Budżetu wpłynęło 128 wniosków. Ostatecznie do realizacji wybrano 54 z nich o wartości blisko 2 mln złotych. Wśród wybranych projektów znalazły się, chociażby: zazielenienie 22 przystanków – po jednym w każdej dzielnicy Katowic, urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, ogród deszczowy w Brynowie. Warto wspomnieć również o nowym nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów w Nikiszowcu, Janowie, Szopienicach, Burowcu i Dąbrówce Małej, projekcie zakupu i montażu budek lęgowych dla ptaków miejskich na terenie Ligoty-Panewnik. Decyzją prezydenta niewykorzystany w tej procedurze ponad 1 mln złotych zostanie przeznaczony na nowe zielone inwestycje w mieście.
Z rozwiązania, jakim jest Zielony Budżet wciąż korzysta niewiele miast w kraju, a oprócz Katowic są to m.in. Lublin czy Białystok.
Informacje na temat procesu Zielonego Budżetu miasta Katowice dostępne są na stronie: www.katowice.eu/zielonybudzet.
Źródło: mojekatowice.pl
Wszedł na Jasną Górę bez maseczki i pobił pracownika Straży Jasnogórskiej [WIDEO]