Ruszyły wypłaty dodatków węglowych. Wnioski można składać do 30 listopada
Mieszkańcy regionu wkrótce otrzymają dodatki węglowe. Do niektórych pieniądze w wysokości 3 tys. złotych trafiły już dziś, ponieważ na konto Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła długo wyczekiwana pierwsza transza środków. Ponad 160 gmin otrzymało kwotę, o jaką wnioskowały na wypłatę świadczenia, na podstawie szacunków wynikających z liczby złożonych dokumentów.
– Łącznie gminy złożyły zapotrzebowanie do naszego urzędu na ponad 2,8 złotych. To jest pierwsza transza za wrzesień. To jest blisko miliard złotych, te środki zostały natychmiast zostały przekazane na konta samorządów i mamy nadzieję, że już dzisiaj gminy rozpoczęły wypłatę dodatków węglowych swoim mieszkańcom – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wszyscy, którzy otrzymają dziś i w kolejnych dniach pieniądze to beneficjenci, których wnioski przeszły pozytywną weryfikację na podstawie wcześniej zadeklarowanego źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. I tak na przykład w Sosnowcu złożono łącznie 5 tys. wniosków, a do wypłaty w ramach pierwszej transzy Sosnowiec otrzymał 15 mln złotych.
– Pozytywnie zweryfikowanych, to jest bardzo istotne, mamy około 1800 wniosków. I właśnie osoby, które mają już informację o tym, że są pozytywnie zweryfikowane, do tych osób dziś będą wypłacane pierwsze pieniądze. Trzeba pamiętać, że same środki wpłynęły do nas dosłownie kilkanaście godzin temu, a dzisiaj już zaczynamy wypłaty – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Ważną informacją jest również fakt, że wypłaty dodatków, które dziś zaczęto realizować wychodzą zgodnie z kolejnością złożenia wniosku. Zatem jeżeli beneficjent otrzymał potwierdzenie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, a pieniędzy w ciągu kilku dni nie otrzyma, oznacza to, że te trafią do niego z drugiej transzy. Do ponad 6 tys. mieszkańców, z ośmiu łącznie wnioskujących, dodatek węglowy trafi również w Bytomiu. Miasto otrzymało 20 mln i praktycznie cała kwota została w czwartek rozdysponowana.
– Weryfikowaliśmy na bieżąco wszystkie składane wnioski zarówno na podstawie przepisów wcześniej obowiązującej ustawy, jak i tej ustawy, która weszła w życie we wtorek. Dlatego u nas w mieście nie dochodziło do nadużyć tego typu. Osoby, które złożyły wniosek podwójnie o przyznanie dodatku węglowego, często same wycofywały ten ponownie złożony wniosek – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Przypomnijmy, wnioski o dodatek węglowy na ten rok można składać do 30 listopada. Jak widać po kolejkach w MOPSach, zainteresowanie dopłatami się nie kurczy.
– Nie wiem, co ja tam wskóram i jakie potrzebuję mieć dokumenty. Tylko wniosek na razie wypełniłyśmy i muszę się iść zorientować – mówi Grażyna, mieszkanka Bytomia
– Ja mam mieszkanie na węgiel, w pokoju jest piec kaflowy a kuchnia jest węglowa. No i trzeba kupić, żeby mieć czym palić – mówi Piotr, mieszkaniec Bytomia
– Z tym jest teraz problem, że dostaniemy pieniążki a nie będzie możliwości zakupu tego węgla. No to będzie problem dla naszych miast, dla naszych domów, które mamy ogrzać – mówi Bożena, mieszkanka Bytomia
Nieco mniej problemu będą mieli ci, którzy korzystają z ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Te osoby mogą ubiegać się o tzw. dodatek energetyczny, a wnioski można składać od 21 września.
Autor: F. Orlińska, T. Koryciorz