reklama
Kategorie

Rybnik rusza na wojnę z kopciuchami. Drony lokalizują przestarzałe piece [WIDEO]

Rybnik rusza na wojnę z „kopciuchami”. Od poniedziałku strażnicy miejscy wzięli się w mieście ostro do pracy. Gmina chce pokazać, że uchwała antysmogowa nie jest martwym przepisem. Dlatego na niebie można zobaczyć takiego drona, który jest w stanie zlokalizować przestarzały piec.

 

– Uzyskujemy informację o pyłach PM1, PM2, PM10. To z kolei nam pokazuje czy dane urządzenie jest efektywne lub nieefektywne, jeśli chodzi o proces spalania dozwolonych paliw. Przykładowo piec klasy V spala i wydala 500 ppm w ciągu tych 30 sekund. Natomiast tzw. kopciuchy to jest rzędu 3,4 tys., a nawet ośmiu tysięcy – mówi Mariusz Sumara, Dronpol.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Ludzie nie są niczemu winni. Dziś ruszył pierwszy transport węgla do elektrociepłowni [WIDEO]

Powiązane artykuły

Na razie strażnicy przeprowadzili 103 kontrole. Dwie osoby ukarano mandatami w wysokości 500 zł za korzystanie z przestarzałych pieców. Siedem osób pouczono, bo czekają już na wymianę kotłów. Jeden wniosek skierowano do sądu, a w jednym przypadku pomogła kontrola z powietrza.

– Dron wychwycił unoszący się z komina dym i wskazania padały na to, że mogą to być substancje zakazane. W momencie, kiedy strażnicy, którzy wraz z pilotami dronów pełnią taki patrol, weszli do środka, okazało się, że w starym kopciuchu był założony ogień. Natomiast obok stał piec już przygotowany do podłączenia. Właściciel nieruchomości przedstawił dowody na to, że ten piec zostanie w niedługim czasie przyłączony – mówi Dawid Błatoń, Straż Miejska w Rybniku.

Jak mówią strażnicy, czasu na wymianę było wystarczająco, więc nie będzie dla użytkowników pieców starszych niż 2017 roku lub nieposiadających tabliczki znamionowej pobłażania. Gminy mają w końcu możliwość karania, więc powinny z niej korzystać.

– Dzisiaj dajemy jasny sygnał, że mamy narzędzia, aby te kontrole przebiegały. W skali województwa myślę, że też. Choćby przez stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, przez rekomendacje do uchwały antysmogowej. Mamy jasne stanowisko, jak trzeba i można kontrolować – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Widać, że nadal mieszkańcy często nie wiedzą o tym, że powinni wymienić piec. Dlatego w dalszym ciągu trzeba ich przekonywać do zmiany przyzwyczajeń.

– 1/3 mieszkańców woj. śląskiego jeszcze w październiku nie słyszała o tych nowych przepisach i o uchwale antysmogowej. Zaledwie 25% mieszkańców domów jednorodzinnych wie o programie „Czyste powietrze”. Widać, że są rezerwy. Kampanie infromacyjno-edukacyjne mogą spowodować, że ta wymiana kotłów przyspieszy, bo musi przyspieszyć. Z szacunków, jakie prowadziliśmy przed rokiem wynikało, ze tych kotłów w woj. śląskim należy wymienić jeszcze 140 tys. – mówi Emil Nagalewski, Polski Alarm Smogowy.

1 stycznia 2022 roku to data przełomowa w walce o czyste powietrze, ale dopiero początek długiej drogi do tego, żeby oddychało się lepiej. Od teraz, zgodnie z przepisami, powinno być już coraz lepiej. O ile tych przepisów mieszkańcy będą przestrzegali.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ


 

Łukasz Kądziołka

Pokaż więcej


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button