Kategorie

Rydułtowy dostały tereny wokół szybu Leon. Miastu przekazała je Spółka Restrukturyzacji Kopalń

Rydułtowy przejęły pokopalniany teren w centrum miasta. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu niecały hektar gruntu wokół szybu Leon III oraz sam szyb. Rozmowy w tej sprawie trwały od 2019 roku.

 

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!


-Mamy pomysł i na aktywizację gospodarczą tych obiektów, które już dzisiaj przejęliśmy czyli tej zabudowy kubaturowej, która jest w dobrym stanie, natomiast jeszcze nas interesuje kolejny teren sąsiadujący z tymi budynkami, też należący do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, które nosi nazwę Holtzplacu, to był dawny plac składowy, który jest pięknym terenem pod osiedle mieszkaniowe tak sobie to wymarzyliśmy i takie plany chcemy zrealizować –mówi Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów.

Tereny pokopalniane przejęły też Mysłowice To ponad 9 hektarów po dawnej kopalni Mysłowice
Tereny pokopalniane przejęły też Mysłowice To ponad 9 hektarów po dawnej kopalni Mysłowice

Tereny pokopalniane przejęły też Mysłowice To ponad 9 hektarów po dawnej kopalni Mysłowice, tak zwany zakład A, czyli część między torami tramwajowymi a torami kolejowymi, niedaleko ścisłego centrum miasta.

-Będziemy robili wszystko, aby pobudzić go gospodarczo i te dwie dzielnice, które zostały jakby nie patrząc zrujnowane, po zamknięciu kopalni węgla kamiennego Mysłowice, żeby te dzielnice dostały nowe życie, nowy oddech i żebyśmy mogli tam stworzyć nowe miejsca pracy i teren zagospodarować w taki sposób, żeby również był przyjazny dla mieszkańcówpodkreśla Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

 

W przypadku Mysłowic miasto będzie musiało nie tylko znaleźć pomysł i pieniądze na zagospodarowanie przejętych terenów, ale też zatroszczyć się o zabytkowe budynki.

Przekazywanie takich terenów takich obiektów w wypadu Mysłowic to są obiekty większości objęte ochroną konserwatorską, ma znaczenie dla zachowania pewnej pamięci o przeszłości danej miejscowości, o tym co tam było, przy czym czy na czym ona wyrosła, jak to za kilkadziesiąt lat nikt nie będzie o tym pamiętał – mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Choć kolejne gminy dostają bezpłatnie tereny po górniczej działalności, ich przekazywanie przez SRK wcale nie jest takie oczywiste. Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węglowego, gminy mogą otrzymać darowiznę na cele związane z realizacją urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, a także w celu pobudzania aktywności gospodarczej w gminie górniczej.

 

autorka: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wyższa Szkoła Techniczna i Uniwersytet Ekonomiczny zainaugurowały nowy rok akademicki

Ile można zarobić w Straży Miejskiej? Ta z Katowic szuka do pracy ponad 30 chętnych!

Jaworzno ma swoją walutę! Banknot 120 Jaworów to kolekcjonerska gratka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button