Rząd umożliwił Polakom zakup węgla niższej jakości. Wszystko z powodu braku surowca
Rząd umożliwił Polakom zakup węgla niższej jakości. Ministerstwo Środowiska i Klimatu wydało rozporządzenie, które uchyla czasowo normy dotyczące jakości paliw stałych.
Zmiany dotyczące norm jakościowych przy spalaniu węgla zostały opublikowane we wtorek 28 czerwca, a zaczęły obowiązywać dzień później. Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie większego dostępu do węgla i obniżka jego ceny.
Mowa jest tylko o węglu kamiennym gorszej jakości, np. z większą ilością siarki czy rtęci. Taki węgiel będzie można kupić do 27 sierpnia, bo rozporządzenie obowiązuje przez 60 dni.
Zgodnie z ustawą zabrania się wprowadzania do obrotu (sprzedaży) z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym paliw stałych takich jak muły węglowe, flotokoncentraty czy też węgiel brunatny.
Za te kwestie odpowiadają sejmiki województw i to one wprowadzają regulacje – w zależności od tego, jakie są uwarunkowania na danym terenie – mówi rzecznik Ministerstwa Środowiska i Klimatu Aleksander Brzózka.
Aktywiści są zbulwersowani rozporządzeniem.
Ta decyzja spowoduje, że w najbliższym sezonie grzewczym będziemy oddychać jeszcze większym smogiem – mówi cytowany przez TVN24.pl lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.
Źródło: TVN24.pl, RMF24.pl, Polsat News