BiznesKategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeTygodnik TVSWYPADKI

Rząd wypowiada wojnę piratom drogowym

Propozycję zmian w prawie o ruchy drogowym, skierowanym w tzw. piratów drogowych, zaprezentowali ministrowie sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury. Zmianie mają ulec zapisy w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń i Prawie o ruchu drogowym.

Nielegalne wyścigi-przestępstwem 

Do października odnotowano prawie 16 tys. 400 wypadków, na drogach zginęło ponad 1400 osób. Ponad 19 tys. zostało rannych – mówił dziś minister Tomasz Siemoniak. Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie nowego rodzaju przestępstwa. Chodzi o organizację i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. Dodatkowo policja będzie przekazywała informacje ubezpieczycielom o udziale samochodów w nielegalnych wyścigach.  

Drift – wykroczeniem 

Do listy proponowanych zmian dopisano również tzw. drift, który teraz będzie wykroczeniem obarczonym karą w wysokości minimum 1500 złotych, zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące, a samochodu na 30 dni. W przypadku kolejnego wykroczenia tego typu kara ma zostać podwojona.

Prowadzenie pojazdu – mimo sądowego zakazu 

Rząd proponuje także zaostrzenie kar dla kierowców, którzy prowadzą pojazdy mimo sądowego zakazu. Ministrowie postulują wprowadzenie możliwości ukarania w takim przypadku dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów. W przypadku, gdy kierowca będzie posiadał kilka orzeczeń o sądowym zakazie prowadzenia pojazdu, nie będą one biegły równolegle, a następowały po sobie, co znacząco wydłuży okres ich obowiązywania. 

Prowadzenie pod wpływem alkoholu 

Tutaj propozycja zakłada, że jeżeli kierowca ma 0,5-1,5 promila alkoholu we krwi albo ma zakaz prowadzenia pojazdów – to sąd będzie miał możliwość orzec przepadek pojazdu. Natomiast jeżeli kierowca będzie miał powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, sąd będzie miał obowiązek orzec przepadek pojazdu. Dodatkowo w takim przypadku w Kodeksie Karnym zostanie wprowadzone ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności.

17-latkowie mogą uzyskać prawo jazdy kategorii B, ale z ograniczeniami 

Młodzi kierowcy będą mieli tzw. okres próbny. Będzie on trwał 2 lata. W tym czasie będzie ich obowiązywał limit prędkości maksymalnej poza terenem zabudowanym do 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych 100 km/h . Jeżeli w tym czasie młody kierowca popełni dwukrotnie wykroczenie, okres przejściowy wydłużony zostanie o dwa lata.  
Co istotne młody kierowca przez pierwsze pół roku lub do ukończenia 18 roku życia będzie musiał jeździć z innym doświadczonym kierowcą w wieku minimum 24 lat i z 5-letnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów.

Utrata prawo jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym 

Zgodnie z proponowanymi zmianami, każdy kierowca, który na drodze jednojezdniowej poza terenem zabudowanym, przekroczy limit prędkości o 50 km/h ma stracić prawo jazdy na trzy miesiące.
Zmieni się także taryfikator mandatów i wysokość kar za niebezpieczną jazdę, za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, nielegalny wyścig, złamanie zakazu prowadzenia pojazdów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button