Rząd zachęca do tworzenia zdalnych miejsc pracy i zatrudniania rodziców
Według wstępnych założeń, urząd pracy ma dopłacić firmie 7 tysięcy złotych za utworzenie zdalnego stanowiska pracy. Drugim pomysłem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest zatrudnienie przez firmę rodzica na pół etatu. Tym samym firma ma możliwość uzyskania 900 zł miesięcznie.
Projekt ustawy trafił na razie do konsultacji społecznych i wzbudza kontrowersje.
Dotacja z warunkami
Pierwsza propozycja dotycząca dopłaty za stworzenie zapalnego stanowiska pracy ma dotyczyć zatrudnienia osoby z mniejszej miejscowości. Lista ta ma zostać stworzona przez ministerstwo kierowane przez Marlenę Maląg. Pomysł ten ma być zrealizowany w związku z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą zwiększenia aktywności zawodowej w krajach członkowskich.
Wsparcie to ma zapobiegać wyludnianiu osób z mniejszych miejscowości.
Kryterium dofinansowania ma dotyczyć także minimalnego okresu zatrudniania, a także kryterium wiekowego. Kontrowersyjny zapis jest związany z zatrudnieniem pracownika przed 30 lub przed 40 rokiem życia, ale musi on pozostawać w związku małżeńskim lub wychowywać dziecko. Dofinansowanie będzie można otrzymać także za pracownika, będącego opiekunem osoby zależnej np. niepełnosprawnej lub ciężko chorej.
Miesięczne dofinansowanie
Z kolei drugi pomysł Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ma dotyczyć dopłaty dla firmy – 1/4 minimalnego wynagrodzenia, które od 1 lipca 2023 roku wynosiłoby 900 zł i byłoby wypłacane przez rok. Dofinansowanie dotyczyłoby zatrudnienia osoby bezrobotnej, która planuje powrócić do pracy po okresie poświęconym na wychowanie dziecka. Zatrudnienie miałoby niepełny wymiar czasowy (pół etatu).
Statystki MRiPS
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje także na 96,3 tysiące wolnych miejsc pracy, które zostały zgłoszone przez pracodawców do urzędów pracy.
Ministerstwo chwali się także 4,8% stopą bezrobocia, podkreślając, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 3,9 tysiąca osób.
„Wrzesień jest kolejnym miesiącem z bezrobociem najniższym od ponad trzech dekad. Tak historycznie niski wskaźnik, jest dowodem na to, że polityka jaką prowadzimy zdaje egzamin. Miliardy złotych zostały zainwestowane na ratowanie miejsc pracy podczas pandemii” – informuje Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.