KategorieKraj

Są nowe plany resortu edukacji. Będą szczepienia w szkołach i specjalne szkolenia

„Planujemy powrót wszystkich dzieci i młodzieży do szkół” – zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. W poniedziałek resort ma przedstawić dodatkowe wytyczne sanitarne, a w połowie sierpnia ruszą dodatkowe szkolenia dla dyrektorów.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

2 sierpnia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej trafią do szkół wytyczne przeciwepidemiczne. To przygotowany przez MEiN wspólnie z MZ i GIS zbiór zaleceń uwzględniający sytuację epidemiologiczną. Wytyczne będą wsparciem dla dyrektora w organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków nauki.

Zbiór rekomendacji uwzględnia najważniejsze zasady bezpieczeństwa, takie jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia dotyczące organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Powiązane artykuły

Do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Szczegóły dotyczące składania wniosków i przekazywania sprzętu zostaną udostępnione w późniejszym terminie. Zakupem sprzętu i jego dystrybucją zajmie się RARS.

Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej. Trafi do nich łącznie 100 tys. termometrów. Wysłane zostaną także rękawiczki, maseczki i płyn dezynfekujący. Dystrybucją materiałów zajmie się RARS.

Po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to to filmiki edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez ORE we współpracy z MZ, GIS i konsultowane z Radą Medyczną.

Od 15 sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji będzie prowadził szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.

Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Następnie kuratorzy oświaty będą prowadzili monitoring w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych, z uwzględnieniem wyników aktualnej diagnozy.

W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online skierowane do dyrektorów szkół, w których będą uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych. Konferencje będą dotyczyły programu szczepień nastolatków.

Wrześniowe szczepienia w szkołach

Już od czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. We wrześniu będzie to możliwe w szkołach. Szkoła będzie mogła również zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły.

Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcję informacyjną powtórzymy do 15 sierpnia.

W pierwszym tygodniu września będzie prowadzony w szkołach tydzień informacyjny o szczepieniach. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą, tak by w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów.

Źródło: MEN

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Są wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła pod kołami autobusu w Katowicach [WIDEO]

Śląskie: Kierowcy i autobusy do masowych kontroli! ITD sprawdza, w jakim są stanie

Największa inwestycja drogowa w historii Częstochowy! Rusza przebudowa DK-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button