Są w stanie wykryć nieznane mutacje koronawirusa! Sanepid uruchamia nowe laboratorium w Katowicach
W tym nowoczesnym laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach jeszcze w sierpniu będzie sekwencjonowany wirus SARS CoV 2. W skrócie oznacza to, że laboratorium może na przykład wykryć mutacje wirusa, które do tej pory nie były jeszcze znane. Pozwala także określić z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia. Cały proces trwa kilkanaście godzin.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!
– Zostaje odpowiednio przygotowana. Wyekstrahowany, wyizolowany zostaje z niej materiał genetyczny w postaci nici RNA wirusa. Następnie my go wykrywamy – bo nie każda próbka, która trafi do naszego laboratorium jest próbką dodatnią, musimy potwierdzić obecność tego wirusa w próbce i dopiero taka próbka może być sekwencjonowana – mówi dr n. med. Beata Rozwadowska, WSSE w Katowicach.
Na razie laboratorium będzie mogło sekwencjonować ok. 200 próbek tygodniowo. Docelowo ma ich być 400. To szóste tego typu laboratorium w kraju.
– Jesteśmy w stanie zobaczyć, jaki jest rozkład wirusa w populacji, tzn. ile osób zakaża się określoną mutacją wirusa. Dzięki temu wiemy, że w chwili obecnej na ilość dodatnich próbek zaczyna dominować ten wariant Delta – mówi lek. med. Grzegorz Hudzik, dyrektor WSSE w Katowicach.
Choć laboratorium powstało w trudnym czasie pandemii, ma być wykorzystywane nie tylko do badania wirusa SARS-Cov2.
– Umożliwia nam w zasadzie sekwencjonowanie wszystkich wirusów, z jakimi możemy mieć do czynienia, ale również badanie różnych bakterii – mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektorat Sanitarny.
Sekwencjonowanie wirusa SARS CoV 2 pozwoli także sprawdzić, jak on się rozprzestrzenia i nadzorować ogniska jego zakażeń.
autor: Paweł Jędrusik
Więcej go w reprezentacji nie zobaczymy! Łukasz Fabiański ogłosił zakończenie kariery w kadrze!
Sceny jak z horroru! W kasku, z tłuczkiem do mięsa ukradł ze sklepu cała kasę fiskalną! WIDEO]