REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Samica nosorożca ze śląskiego ZOO bierze udział w programie in vitro

Od samicy nosorożca w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pobrano komórki jajowe. Zostaną wykorzystane do zapłodnienia in vitro.

 

W ubiegłym tygodniu śląskie ZOO odwiedzili lekarze weterynarii i naukowcy z Berlińskiego Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research. – Podczas kilkugodzinnej procedury, już po raz kolejny od samicy pobrano komórki jajowe, które zostaną wykorzystane do przeprowadzenia zapłodnienia in vitro. Hope dzielnie zniosła wizytę weterynarzy – została wprowadzona w sedację, z której wybudziła się bez komplikacji – informuje Śląski Ogród Zoologiczny.

Śląski Ogród Zoologiczny od lat uczestniczy w programie, ponieważ nosorożce białe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. – Podgatunek północny uważany jest za krytycznie zagrożony – na świecie pozostały zaledwie dwie samice tego podgatunku. Nosorożców białych południowych pozostało w naturze około 10 tys., jednak również narażone są na wyginięcie m.in. ze względu na wciąż obecne kłusownictwo – informuje śląskie ZOO.

W trosce o ocalenie podgatunku północnego i odbudowanie populacji południowej przychodzą współczesne możliwości biotechnologii i medycyny. Od lat badacze pracują nad możliwością stworzenia zarodków metodą in vitro z wykorzystaniem zabezpieczonego materiału genetycznego nosorożców białych północnych, a tym samym – przywrócenie tego gatunku do natury.

Powiązane artykuły

Śląski Ogród Zoologiczny od kilku lat uczestniczy w międzynarodowych badaniach prowadzonych przez Leibniz Institute. Hope – samica nosorożca białego wytypowana została do badań spośród samic nosorożców białych przebywających w ogrodach zoologicznych, jako jeden z najlepszych osobników pod względem genetycznym. Przemawia za tym jej stan zdrowia oraz rodowód – Hope jest córką nosorożców pochodzących z natury (pierwsze pokolenie urodzone w ogrodzie zoologicznym), dzięki czemu jej materiał genetyczny jest niezwykle ważny dla dalszej ochrony i zachowania tego gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button