reklama
KrajZdrowie

Samobójstwo a uzależnienie. Ludzie odbierają sobie życie pod wpływem alkoholu i środków odurzających

Badacze wskazują coraz częstszy związek między uzależnieniem a samobójstwem. Z policyjnych danych wynika, że aż 20% Polaków popełniło samobójstwo lub podjęło próbę samobójczą pod wpływem alkoholu.

 

 

WHO informuje, że samobójstwa osób uzależnionych są powodem zgonów dużo częstszym niż śmierć poniesiona w wyniku przemocy, zabójstwa wojny, czy ataków terrorystycznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Samobójstwa i próby samobójcze. Przerażające statystyki w Polsce

Powiązane artykuły

Opracowania amerykańskiego magazynu Psychology Today wskazują, że osoby uzależnione są sześć razy bardziej narażone na popełnienie samobójstwa. Wskazują także, że jedna na trzy osoby popełnia samobójstwo będąc pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego.

Wiele badań wskazuje, że zaraz po depresji, uzależnienie jest najczęstszą przyczyną samobójstw. Na jedno udane samobójstwo przypada aż 20 nieudanych prób odebrania sobie życia, które są podejmowane najcześciej pod wpływem alkoholu. Alkohol w połączeniu ze środkami uspokajającymi, przeciwlękowymi ma jeszcze silniejsze działanie i może prowadzić do śmierci w sposób nieświadomy. Znaczna ilość podejmowanych prób samobójczych ma charakter impulsywny, czyli nie jest planowany. Osoby uzależnione po próbach samobójczych, często nie pamiętają swoich działań po odzyskaniu świadomości.

Uzależnienie i syndrom presuicydalny

Warto przytoczyć także badanie przeprowadzone na amerykańskich żołnierzach, którzy w Japonii, w warunkach wojny, byli uzależnieni od narkotyków. Po powrocie do domów, tylko niewielka część żołnierzy pozostała uzależniona. Na podstawie tego badania wywnioskowano, jak ogromny wpływ na uzależnienie mają określone warunki (otoczenie).

Wskazano także na nieskuteczność zamkniętych ośrodków leczenia uzależnień, dlatego, że po powrocie do tych samych warunków (otoczenia) osoby powracają do starych nawyków. Warto także wspomnieć o syndromie presuicydalnym, czyli stanie psychicznym, który został opisany przez lekarza psychiatrę Erwina Ringel w 1953 r. Stan ten może zostać rozwinięty przez alkohol, który najczęściej przyczyna się do wycofania społecznego i zawężenia wartości. Osamotnienie, wyobcowanie, przechodzenie przez stany depresyjne, spowodowane uzależnieniem prowadzi do prób samobójczych.

Należy wyraźnie podkreślić, że nie należy bagatelizować wszelkich niepokojących sygnałów ze strony bliskich osób.

Osoby planujące popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, cicho wołając o pomoc. Nie ignorujmy ich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować czyjeś życie. Okażmy zrozumienie i chęć pomocy. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nikt nie pozostaje sam. Zawsze można liczyć na pomoc, choćby dzwoniąc pod numery telefonów:

Telefon Zaufania dla Dorosłych – telefon 116 123
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – telefon 116 111
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – telefon 800 12 12 12

W przypadku kryzysu psychicznego bezwzględnie należy szukać wsparcia. W sytuacji zagrożenia życia należy dzwonić na numer alarmowy 112.

 

 

Skarżyńska

Pokaż więcej


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button