BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Sprzedaż węgla. Samorządy będą sprzedawać węgiel mieszkańcom. [WIDEO]

Już jest – ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę umożliwiająca samorządom sprzedaż węgla po promocyjnych cenach. Do roli dilera czarnego złota szykuje się już Bytom, tylko w trzy dni zainteresowanie kupnem wyraziło 76 osób.

 

– Od poniedziałku rozpoczęliśmy ankietyzację wśród mieszkańców. Zbieramy deklaracje dotyczące liczby ton oraz asortymentu węgla, jaki mieszkańcy chcieliby kupić za pośrednictwem gminy po preferencyjnych cenach. To dla nas niezwykle ważne, ze względu na to, że w Bytomiu działa kopalnia, która również sprzedaje węgiel w dobrej cenie, niższej cenie niż będzie kosztował ten węgiel z importu, dlatego chcemy wiedzieć, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie mieszkańców – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, Urząd Miejski w Bytomiu.

Jak będzie wyglądać sprzedaż węgla przez samorządy?

Zgodnie z nową ustawą samorządy będą kupować węgiel od dostawców w cenie nie wyższej niż 1500 zł, a będą mogły sprzedawać go maksymalnie za 2000 zł za tonę. Mieszkaniec będzie mógł kupić maksymalnie 3 tony węgla – 1,5 tony w tym roku i 1,5 tony w przyszłym. Brzmi skomplikowanie tak, jak cała procedura szacowania potrzeb mieszkańców.

– W przypadku Katowic oczywiście szacujemy, choć to szacowanie w tych czasach, kiedy wszystko jest dynamiczne jest trudne, ale ta dystrybucja węgla na razie mówimy w przypadku miasta Katowice o 15 tysiącach ton węgla. To jest 5 tysięcy gospodarstw domowych po trzy tony węgla – mówi Sandra Hajduk, Urząd Miasta Katowice.

Powiązane artykuły

Tauron Wydobycie – sprzedaż węgla 

Na razie miasta są jednak na wczesnym etapie przygotowywania się do całego procesu. Ustalają między innymi, gdzie węgiel miałby być składowany. I przygotowują się także spółki, które będą go dostarczać.

– Jest troszkę za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Natomiast faktycznie przygotowujemy się do nowej roli, do przejścia do nowego modelu handlowego. W tym celu będziemy prawdopodobnie jeszcze z miastem uzgadniać kolejne kroki i szczegóły. W tej chwili, jako spółka, jesteśmy już dostawcą węgla, tak lokalnie w Jaworznie dla gospodarstw domowych, jak i w innych gminach, w których operujemy – mówi Marcin Maślak, Tauron Wydobycie.

Importerzy węgla, którzy będą sprzedawać węgiel miastom otrzymają rekompensaty od rządu, które pochodzą z funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button