REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Niebezpieczne bakterie w fontannach

Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Co więcej, jakość takiej wody zwykle nie jest monitorowana. Dla dziecka kąpiel w fontannie, a także picie wody z fontanny, może skończyć się tragicznie – przypomina GIS. 

Woda w fontannie może zawierać bakterie, wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze

Woda znajdująca się w otwartym zbiorniku fontanny ma stały kontakt  z zanieczyszczeniami ze strony środowiska np. zwierząt (psy, koty, ptaki itp.), może zawierać bakterie, wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze. Mogą one powodować między innymi zatrucia pokarmowe, biegunki, dolegliwości ze strony układu moczowego oraz problemy skórne.

GIS podkreśla, że woda w fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia. Może to grozić ostrym zatruciem pokarmowym, zapaleniem spojówek, schorzeniami dróg oddechowych, stanem zapalnym dróg moczowych i pęcherza, reakcjami alergicznymi, grzybicą i innymi chorobami skóry. 

Poza bakteriami, w fontannie mogą pojawić się też zanieczyszczenia mechaniczne (np. odłamki szkła czy metalowe zakrętki). Zdarza się, że woda taka zawiera szkodliwe związki chemiczne, które mogą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Kąpiel w fontannie może być droga 

Kąpiel w fontannie może także skończyć się mandatem. Za złamanie zakazu kąpieli w fontannach może grozić mandat w wysokości 500 zł.

Powiązane artykuły

Dbając o własne bezpieczeństwo i zdrowie należy pamiętać, żeby w upalne dni korzystać z wody tylko w miejscach do tego wyznaczonych tj. na pływalniach krytych i odkrytych, strzeżonych kąpieliskach lub miejscach wykorzystywanych do kąpieli.

Rusałka w fontannie w Rybniku WIDEO

Źródło: GIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button