Scena otwarta: Powstali 55 lat temu. Teraz są old BREAKOUT
W najbliższych odcinkach programu „Scena otwarta” spodziewać się możecie spotkań z wielkimi gwiazdami rocka lat ’70 i ’80, ale też rozmów z artystami blisko związanymi z województwem śląskim. Oglądajcie w każdą niedzielę o 10.55.
Różne bywają spotkania po latach. Wspomnień nieraz za dużo, słów za mało. Ale bywa i tak, że słowa, których aż nadto, zostają ubrane w muzykę, tamtą sprzed lat czy tę zupełnie nową. By łączyć tradycyjne brzmienie, okraszone wirtuozerskimi partiami solowymi gitar, rewelacyjne partie harmonijki ustnej z iście breakoutowym wokalem.
Old Breakout to legendarny projekt a jednocześnie absolutnie świeży. Skromny i pokorny ale serwujący wyjątkowe, niezapomniane uczty muzyczne. I chce się więcej i więcej.
OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” SZLAGROTEKI W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:10
OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.
W „Scenie otwartej” Agnieszka porozmawia z Tadeuszem Trzcińskim, współtwórcą bluesowego składu i brzmienia zespołu BREAKOUT, z którym nagrał kultowe, przełomowe dla polskiej muzyki płyty: „Blues”, „Mira”, „Karate”, „Ogień”.
WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ
Wanda Kwietniewska
Wanda Małgorzata Kwietniewska to kolejna artystka, z którą spotkamy się w „Scenie otwartej”. Wanda to polska piosenkarka, wokalistka zespołu Banda i Wanda.
Po odejściu z grupy Lombard we wrześniu 1982, już w listopadzie tego samego roku wokalistka założyła nowy zespół – Banda i Wanda. Była nie tylko wokalistką grupy, ale także kompozytorką. Debiutancki album, zatytułowany Banda i Wanda, został wydany w 1984 roku. Zawierał takie przeboje jak “Hi-Fi” czy “Nie będę Julią”.Rok później ukazała się płyta Mamy czas, a zespół nagrał 9 piosenek do popularnego serialu Siedem życzeń.
OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” SZLAGROTEKI W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:10
Chłopcy z placu broni
Chłopcy z placu broni wrócili w 15 rocznicę śmierci założyciela grupy – Bogdana Łyszkiewicza. Pod koniec lat ’80 zespół zasłynął piosenką pt. Aeroplan, która stała się ich pierwszym ogólnopolskim przebojem.
Drugim i zarazem największym przebojem w dziejach grupy była ironiczna w swojej wymowie piosenka pt. O! Ela, która przez kilka tygodni okupowała pierwsze miejsce Listę przebojów Programu Trzeciego.
Na rynku muzycznym Chłopcy z Placu Broni zadebiutowali w 1990 albumem studyjnym pt. O! Ela. Na krążku nie znalazła się piosenka tytułowa, lecz przez dwa lata na listach przebojów pojawiały się inne – To koniec, Kiedy już będę dobrym człowiekiem, Chory kraj (inspirowany muzyką Iggy’ego Popa), Nasz nowy hymn i Kocham wolność.
WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ
Róże Europy
Róże Europy to polski rockowy zespół muzyczny założony w 1983 w Warszawie, zyskał popularność w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych.
Szczyt popularności nastąpił w roku 1992 wraz z wydaniem albumu Poganie! Kochaj i obrażaj, na którym znalazł się największy przebój grupy – „Jedwab”, a także single: „Wesołych Świąt” i „Kontestatorzy”. „Jedwab” (w którym gościnnie głosu użyczyła rozpoczynająca wtedy karierę Edyta Bartosiewicz]) przez kilka miesięcy utrzymywał się w czołówkach list przebojów, m.in. przez pięć tygodni na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki.
Big Cyc – Krzysztof Skiba
Big Cyc to istniejący od 25 lat jeden z najdziwniejszych polskich zespołów rockowych. „Zdaniem lekarzy muzycy wypili już tyle napojów gazowanych, że od 10 lat powinni zamienić się w balony” – czytamy na stronie internetowej zespołu.
Zespół Big Cyc powstał w roku 1988 roku w Łodzi kiedy do trzech muzyków reggowej formacji Rokosz, Jacka Jędrzejaka, Jarka Lisa i Romana Lechowicza dołączył student kulturoznawstwa Krzysztof Skiba. Dżej Dżej od kilku lat grał już w znanym i cenionym w latach 80-tych zespole „Rokosz”.
Skiba występował wcześniej w efemerycznych kabaretach i studenckim teatrze ulicznym, był także wielokrotnie notowany i zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa za działalność w ugrupowaniach o charakterze anarchistycznym (m.in. trzy miesięczny areszt w 1985 roku po tym jak rozrzucił ulotki anty wojskowe na festiwalu rockowym w Jarocinie). Od połowy lat 80-tych Skiba umieszczał swoje felietony pod nazwiskiem, w pismach podziemnych takich jak „Acappella” czy słynny kwartalnik literacki „Brulion”.
A co było dalej? Tego dowiecie się oglądając program „Scena Otwarta”.
OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” SZLAGROTEKI W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:10