REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacje

Schronisko dla bezdomnych powstało w Sosnowcu

Schorowane osoby bezdomne w Sosnowcu od teraz będą lepiej zaopiekowane. W budynku szpitala powstało schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych. Placówka ma zapewnić nie tylko wyżywienie i tymczasowe schronienie, ale też dać możliwość powrotu do aktywności społecznej i samodzielności życiowej. 

 

72-letni pan Tadeusz żyje z porażeniem prawej strony ciała. Początkowo po wyjściu ze szpitala w 2023 roku trafił do zakładu opiekuńczego w Dąbrowie Górniczej. Teraz przeniesiono go do Sosnowca, do nowo otwartego schroniska dla bezdomnych.
„Na całkowity powrót do zdrowia to ja zbytnio nie liczę, bo to jest poudarowe. Oprócz tego zdiagnozowano u mnie kilka innych chorów współistniejących, więc jest to u mnie jak jest. (…) Ale jest przydatne, człowiek tu ma ogarnięte wszystko wkoło siebie i łatwo jest wszystko ogarnąć.” – mówi Tadeusz, mieszkaniec schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Sosnowcu

W pierwszym dniu funkcjonowania do schroniska trafiło łącznie 7 osób. To głównie ludzie, którzy po wypisaniu ze szpitala potrzebują dalszej opieki. Wśród nich mogą być też osoby, które złożyły już wnioski o najem mieszkania.
„Ja tu jestem chwilowo, bo ogólnie dostałem mieszkanie w Sosnowcu, tylko czekam aż mi przystosują wjazd, bo jest schodek tam i nie ma za bardzo jak wjeżdżać.” – mówi Łukasz, mieszkaniec schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Sosnowcu

W ośrodku może przebywać 15 osób. Opieka ma być zapewniona całodobowo.

„Są zapewnione 3 posiłki dziennie, czyli osoby nie muszą sobie samodzielnie organizować posiłków. Usługi specjalistyczne, czyli będą przychodzić opiekunki medyczne, które zapewniają fachową opiekę, np. wymianę opatrunków, czy dozowanie leków, zastrzyki, czyli tu jest szeroki wachlarz dla tych osób co wymagają specjalistycznych usług.” – mówi Jarosław Górski, Schronisko dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Sosnowcu.
W schronisku chodzi także o aktywizację społeczną. Ma tam być realizowany program: „W drodze do samodzielności”, skierowany do osób, które mają problem z nadużywaniem alkoholu.
„Tutaj jest bardzo ciężka praca przed tymi osobami, przed naszym personelem, aby właśnie spróbować zwrócić uwagę i pokazać im inne możliwości życia bez używek, na początek w tych ośrodkach, a później na własną rękę.” – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.
W założeniu pobyt w schronisku nie będzie ograniczony czasowo. Wyjątkiem są osoby, które mają już skierowanie do domu pomocy społecznej. One będą mogły przebywać w schronisku do czterech miesięcy.

Powiązane artykuły

Autor: Karolina Komada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button