reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Seminarium Akademii Śląskiej i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych

O covid-19, sepsie i nie tylko...

„Doświadczenie po pandemii covid-19 i wyzwania dla medycyny laboratoryjnej na czas kryzysu” – to temat seminarium zorganizowanego przez Akademię Śląską w Katowicach i Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych. Szczegóły poniżej.

 

 

Seminarium, które 15 i 16 grudnia odbędzie się w hotelu Arsenal w Chorzowie, przeznaczone jest dla pracowników branży medycznej, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

Wśród organizatorów są, m.in. prezes Krajowej Izby Diagnostów laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak oraz prorektor AŚ Magdalena Wierzbik-Strońska.

Powiązane artykuły

Covid-19

Na uczestników czeka wiele ciekawych wykładów i prelekcji. Omówione będą m.in działania konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej w pandemii covid-19 w woj. śląskim, a także wszystko to, co zrobiono w ramach działań zapobiegawczych i przeciwepidemicznych.

Sepsa

Znacząca część seminarium pierwszego dnia zostanie poświęcona tematyce sepsy. To niezwykle ważny temat perspektywy pacjenta i jego rodziny.

Przyspieszony oddech powyżej 20 na minutę, wstrząs, zespół splątania (głównie u starszych pacjentów), wysypka, wzmożona potliwość, dreszcze, duszność, nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy. Tak, to objawy sepsy, stanu bezpośredniego zagrożenia życia. Problem w tym, by ten stan szybko rozpoznać, wiedzieć, jaki patogen go spowodował i wdrożyć odpowiednie leczenie, a nie zawsze jest to łatwe. 

– Sepsa to znaczy działać szybko i precyzyjnie – twierdzi  prof. Łukasz Krzych, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz epidemiologii, który przedstawi podczas seminarium wyzwania, jakie tematyka sepsy stawia podmiotom leczniczym.

A warto wiedzieć, że to, m.in. szpital jest jednym z najniebezpieczniejszych pod względem zdrowotnym miejsc dla człowieka. To podmiot leczniczy, przez który przewijają się tabuny pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi, a personel medyczny nierzadko je przenosi. To dlatego tam najczęściej dochodzi do zakażeń sepsą.

Diagnostyka mikrobiologiczna

W zapobieganiu zakażeniom a także w ich natychmiastowym wykrywaniu niezwykle ważną rolę odgrywa diagnostyka mikrobiologiczna. 

Szczegóły diagnostyki mikrobiologicznej sepsy przedstawi podczas chorzowskiego seminarium mgr Danuta Skubała, specjalistka mikrobiologii medycznej, asystent systemu zarządzania jakości w MLD Sp Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Z danych, jakie upublicznia Ministerstwo Zdrowia na stronie analizy.gov.pl, wynika, że tylko w 2021 r. odnotowano 8 691 przypadków wystąpienia sepsy szpitalnej. Z jej powodu w tym samym roku doszło do 2 727 zgonów. 

Projekt „Kursy podnoszące kwalifikacje kadry medycznej udzielającej świadczeń zdrowotnych, w tym w związku z chorobą zakaźną, w szczególności covid-19 sfinansowano w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię covid-19″.

[ZOBACZ SZCZEGÓŁÓWY PROGRAM SEMINARIUM]

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button