reklama
PodróżeSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Seniorzy za kółkiem. Czy wszyscy mogą jeździć samochodem?

Widok seniorów nawet tych po 70. roku życia, prowadzących auta, jest dość typowy dla krajobrazu polskich miast. Pytanie tylko, czy na pewno wszyscy mogą to robić.

 

– W nocy mi się już gorzej jeździ i jak warunki takie są, że śnieg pada, plucha, to gorzej, a tak to nie widzę różnicy. – mówi Jan, mieszkaniec Katowic.

Jednak różnica ta może pojawić się np. w czasie reakcji, czy odpowiedniej ocenie sytuacji. Do tego dochodzi już wyżej wspomniany wzrok, a także słuch.

 – Zmiany postępujące z wiekiem, mogą nie mieć wpływu na codzienne życie, ale niewątpliwie mają znaczenie dla kierowania pojazdem. Kierowcy muszą często podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr przejechanej drogi mając na to bardzo mało czasu. – mówi Maria Dąbrowska-Loranc, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Powiązane artykuły

A z tym w pewnym wieku, może pojawić się problem. I chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo samych seniorów, jak i innych uczestników ruchu. Pokazują to kontrole drogowe, lub zwykłe zatrzymania z powodu wykroczeń.

– Coraz częściej okazuje się, że są to osoby nieco starsze, można powiedzieć, że w wieku senioralnym. Policjanci sprawdzają, czy w tym przypadku, być może to, że ktoś nie zauważył jakiegoś znaku, może być przyczyną jakiegoś wykroczenia. W tym momencie są różnego rodzaju sugestie, aby w tym momencie udać się np. do okulisty. – mówi asp. Szymon Czysz, KWP w Katowicach.

Na Śląsku liczba wykroczeń drogowych popełnionych przez seniorów spadła w 2022 r. o około 400, względem roku 2021. Policjanci i tak apelują o rozwagę i to by ci mierzyli siły na zamiary.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button