Silny wstrząs w kopalni Bobrek. Załoga wycofana
Silny wstrząs w kopalni Bobrek w Bytomiu, w czwartek 28 listopada. Odczuli go mieszkańcy Rudy Śląskiej i Bytomia.
Do silnego wstrząsu w kopalni Bobrek w Bytomiu doszło dzisiaj, 28 listopada. Wstrząs miał miejsce z dala od ścian wydobywczych. Jak wynika z przekazanych przez Węglokoks informacji, załoga została wycofana. Na dole był odczuwalny jedynie akustycznie, ale bez skutków dla ludzi i zakładu.
Wstrząs był tak silny, że odczuli go mieszkańcy Bytomia, Rudy Śląskiej, Piekar Śląskich i Zabrza.
Kopalnia Bobrek do likwidacji
KWK BOBREK prowadzi eksploatację od 1907 roku w granicach byłych obszarów górniczych „Bobrek” i „Miechowice” położonych na terenie miast: Bytom, Zabrze i Ruda Śląska. KWK Bobrek w swojej długoletniej działalności wyrobiła sobie duże uznanie wśród odbiorców węgla. Obecnie zakład produkuje węgiel wysokiej jakości, o małej zawartości popiołu, siarki, fosforu oraz wysokiej wartości opałowej.
Zarząd spółki Węglokoks Kraj poinformował, że jedyna należąca do tej spółki kopalnia Bobrek-Piekary w Bytomiu będzie fedrowała do końca 2025 r., a potem rozpocznie się jej likwidacja.
Węglokoks Kraj odwołał się przy tym do negatywnej opinii komisji powołanej przez prezesa WUG ws. możliwości bezpiecznego prowadzenia robót górniczych.
„Skutkuje to znacznym ograniczeniem zasobów możliwych do wydobycia i koniecznością zakończenia procesu produkcji do końca 2025 r.” – wskazał zarząd. „Wobec negatywnej opinii komisji od stycznia 2026 r. konieczne będzie rozpoczęcie działań likwidacyjnych” – zaznaczyli szefowie spółki.
Likwidacja kopalni ma być prowadzona w oparciu o umowę społeczną, która gwarantuje odchodzącym górnikom urlopy, odprawy oraz przenoszenie do innych kopalń. Zgodnie z tą samą umową kopalnia Bobrek ma działać do 2040 roku.