Skarby archeologiczne na S1 WIDEO
Nawet jeśli niczego się nie szuka, to kopiąc, można znaleźć skarby. Skarby archeologiczne. Tak jak na budowie drogi ekspresowej S1 pomiędzy Oświęcimiem i Dankowicami. To z jednej strony ciekawa historia, z drugiej znaczące opóźnienie inwestycji. Paweł Jędrusik.
W trakcie budowy drogi S1 w Jawiszowicach w powiecie oświęcimskim natrafiono na ślady osadnictwa liczące od 7 do 10 tysięcy lat. Na dwóch stanowiskach odkryte zostały zabytki tzw. kultury łużyckiej oraz kultury mierzanowickiej. W przyszłości trafią do muzeum w Brzeszczach.
Z powodu prac archeologicznych wydłuży się czas oddania odcinka drogi S1 między Oświęcimiem a Dankowicami.
– Wydłużyliśmy termin realizacji o 10 miesięcy, czyli z lipca 2024 roku na czerwiec 2025 roku. Ogólnie jesteśmy na poziomie ponad 70 proc. zaawansowania, przy czym obiekty mostowe są już bliskie ukończeniu, prawie 80 proc. – mówi Marek Prusak, GDDKiA w Katowicach.
Archeologiczne skarby znaleziono też w Gliwicach, choć tam nie przez przypadek. W latach 2017-2021 szukano nieistniejącej świątyni na terenie Czechowic – obecnej dzielnicy Gliwic. Znaleziska można teraz oglądać w Zamku Piastowskim.
– Ponad sto monet, które zostało znalezione właśnie na terenie dawnego kościoła i fundamentów nowej świątyni. Zobaczymy monety: czeskie, polskie, śląskie, bite przez Piastów Głogowskich i Opolskich, monety saksońskie, węgierskie – mówi Ewa Chudyba, Muzeum Miejskie w Gliwicach.
A to nie wszystko, bo na wystawie można także zobaczyć inne przedmioty użytku codziennego, m.in. naczynia i biżuterię.