reklama
Kategorie

Sklepik osiedlowy VS sieć handlowa. Jak konkurować z gigantem?

Czy osiedlowy sklep ma szansę w starciu z hipermarketem? Dlaczego kupujemy w sieciówkach? Jak właściciele lokalnych biznesów powinni promować swoją działalność?

 

Sieci handlowe przejmują rynek. W starciu z gigantami sprzedaży małe, lokalne biznesy wystawiane są na wielką próbę. Czy w Polakach tkwi patriotyzm konsumencki? Jak często kupujemy w sieciach handlowych, a jak często wspieramy rodzime biznesy? Czy mały sklepik może konkurować z zagranicznym gigantem? Co lokalny przedsiębiorca powinien zrobić, by wzmocnić swoją pozycję na rynku?

Gdzie kupujemy?

Polacy w większości kupują w sieciówkach handlowych – taki ogólny wniosek można wysnuć na podstawie raportu Market Side przeanalizowanego przez „Rzeczpospolitą” na początku bieżącego roku. Wynika z niego, że w 2017 r. statystyczny konsument zrobił zakupy w ciągu miesiąca w czterech różnych sieciach handlowych. Dla porównania, w 2012 r. były to tylko 2,5 sieci. Polacy najchętniej odwiedzają Biedronkę, później Lidla, wysoko na liście uplasował się również Kaufland czy Auchan. Liderzy wyborów konsumenckich Polaków to zagraniczne sieci handlowe – polska sieć Społem, według raportu Market Side, znajduje się dopiero na 11. miejscu najczęściej odwiedzanych przez Polaków w 2017 r. sklepów.

Lokalny sklepik VS sieciówka (fot. pixabay.com)
Lokalny sklepik VS sieciówka (fot. pixabay.com)

Dlaczego wybieramy sieciówki?

Za takim wyborem konsumentów może stać wiele czynników. Do najważniejszych należą z pewnością: cena i wygoda. Jesteśmy przekonani, że w supermarkecie czy dyskoncie ceny produktów będą niższe, kusi nas wizja znalezienia wszystkiego w jednym miejscu i szeroka oferta sprzedażowa. Sieci handlowe dbają też o swoją reklamę – z każdej strony jesteśmy zalewani informacją o nowych produktach i wyprzedażach. Sieciówki promowane są przez znane i lubiane twarze, a slogany reklamowe typu „Jak sobota, to tylko do Lidla”, „Tesco – dla ciebie, dla rodziny”, „Biedronka – codziennie niskie ceny”, „Świeżo, tanio, tak, jak chcesz – jest w Intermarche” na stałe zagościły w umysłach odbiorców i niejako popkulturze.

Powiązane artykuły
Lokalny sklepik VS sieciówka (fot. pixabay.com)
Lokalny sklepik VS sieciówka (fot. pixabay.com)

Mały biznes na rynku – jak walczyć z konkurencją?

Lokalne sklepy nie mają łatwo w starciu z zagranicznym gigantem. Jednak jest kilka sposobów na uatrakcyjnienie swojej marki i pozyskanie klientów.

Lokalny patriotyzm

Warto wykorzystać stale rosnący trend lokalnego patriotyzmu. Rosną na popularności działalności nawiązujące swoim wyglądem i ofertą do historii miejsca, z którego pochodzą. Klienci są coraz bardziej świadomi i chcą otrzymywać produkty lokalne wysokiej klasy. Dowiedz się, z czego słynie ziemia, na której żyjesz – wykorzystaj tę wiedzę, sprzedając lokalne produkty, pozyskane od rdzennego producenta. Nawiąż wyglądem i klimatem sklepu do historii miasta. Sklep osiedlowy nie musi być nudny i sztampowy.

Jakość produktów

Pamiętaj, że dobra jakość obroni się sama. Oszczędzając na produktach, daleko nie zajdziesz w biznesie – klienci może i kupią raz tańszy produkt, skuszeni ceną, jednak nie wrócą po niego, jeśli niska cena będzie szła w parze ze słabą jakością. Nie zawojujesz rynku tak szeroką ofertą, jaka charakteryzuje sieciówki, jednak wysoka jakość produktów może przeważyć na twoją korzyść.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jesień – sezon przeziębień? Nie daj się chorobie! [PROFILAKTYKA]

Obecność w sieci

Myślisz, że lokalny sklepik nie potrzebuje promocji w internecie? Nic bardziej mylnego! Dziś lwia część biznesu odbywa się w sieci – na stronach internetowych czy social mediach, na które szczególnie warto kłaść nacisk. Są darmowe, łatwe w obsłudze, mobilne i bardzo intuicyjne. Obecność twojej działalności w sieci gwarantuje ci dotarcie do szerszego grona odbiorców, możliwość stałego kontaktu z klientami oraz daje ci szerokie pole do promocji. Informuj o nowościach produktowych, przygotowuj promocje i przeceny, chwal się zmianami, zachęcaj ludzi, by do ciebie przychodzili.

Lokalny sklepik VS sieciówka (fot. pixabay.com)
Lokalny sklepik VS sieciówka (fot. pixabay.com)

Opinie klientów

Jako właściciel sklepu lokalnego, masz tę ogromną przewagę, jaką jest bezpośredni kontakt z konsumentami. Słuchaj opinii klientów, pytaj ich o zdanie, nie ignoruj próśb o sprowadzenie danego produktu, bądź otwarty na sugestie i opinie. To w końcu ci ludzie dają ci pracę – warto posłuchać, czego chcą. Być może, jeśli im to dasz, zagwarantujesz sobie stałą klientelę, która – zadowolona z twoich usług – pośle pozytywną opinię o twojej działalności dalej w świat.

Wizerunek

Wygląd sklepu powinien przyciągać potencjalnego klienta. Zadbaj o identyfikację wizualną swojej marki (nie bój się tak myśleć o swoim biznesie – nawet malutki sklep to osobna marka!). Podstawą spójnej identyfikacji wizualnej marki jest nazwa, logo oraz wygląd sklepu. Takie szczegóły, jak świeże kwiaty czy sezonowe ozdoby nadadzą twojemu miejscu pracy tego, za co wielu ludzi ceni małe sklepy – gościnności i przytulności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Nie daj się przeziębieniu! Wzmocnij odporność dzięki tym produktom

(Marlena Borczyk)

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button