Śląsk: 9-latka nieprzytomna w wannie. Zatruła się czadem
Do zatrzymania akcji serce z powodu zatrucia tlenkiem węgla doszło u 9-latki. Rodzicom, którzy przebywali razem z 9-latką w mieszkaniu nic się nie stało.
Do tragicznego zdarzenia doszło w Knurowie na Śląsku. Dziewczynkę znaleziono nieprzytomną w łazience. Jak przekazały służby – zatruła się tlenkiem węgla podczas kąpieli.
Jak przekazały służby, dziecko było reanimowane, a następnie przetransportowano nieprzytomną dziewczynkę do szpitala. Niestety 9-latki nie udało się uratować. Rodzicom dziecka nic się nie stało.
Czad ulatniał się najprawdopodobniej z piecyka gazowego.
Czad (tlenek węgla) to bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz, który może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane.
Jak dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia)?
Czad jest niebezpieczny, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Wchłania się drogą oddechową i bardzo łatwo łączy m.in. z hemoglobiną, co utrudnia transport tlenu do tkanek. W konsekwencji następuje ich niedotlenienie, które prowadzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Najbardziej wrażliwy na niedobór tlenu jest ośrodkowy układ nerwowy. Ostre zatrucie czadem może spowodować w nim nieodwracalne zmiany. Przy dużym stężeniu tlenku węgla w powietrzu w krótkim czasie dochodzi do śmierci (przy stężeniu CO 0,16% zgon następuje po około dwóch godzinach, a przy stężeniu 1,28% zaledwie po kilku minutach).
Objawy zaczadzenia
Osoby stale narażone na wdychanie niewielkich ilości CO mogą zaobserwować u siebie częste bóle i zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie, duszność, podwyższone tętno, nudności, pogorszenie pamięci i zdolności logicznego myślenia, utratę apetytu, bezsenność. Przy znacznym stężeniu tlenku węgla w powietrzu do zatrucia dochodzi gwałtownie.Pierwsze objawy zaczadzenia to zawroty głowy, mdłości, wymioty i ogólne osłabienie. Z czasem nasila się ból głowy, pojawia się senność, zaburzenia równowagi i świadomości. Charakterystycznym objawem ostrego zatrucia czadem jest także czerwone zabarwienie skóry. Przy znacznym stężeniu tlenku węgla we krwi dochodzi do przyspieszenia oddechu i akcji serca, trudności z oddychaniem, drgawek. W końcu następuje utrata przytomności, a jeśli nie nadejdzie rachunek – śmierć.