reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Paweł Jędrusik z TVS laureatem konkursu Śląska Fotografia Prasowa!

Dziennikarz TVS z kolejną prestiżową nagrodą! W piątek 19 kwietnia 2024 nasz kolega Paweł Jędrusik zdobył wyróżnienie w konkursie Śląska Fotografia Prasowa.

 

Dobra passa Pawła Jędrusika trwa. Przypomnijmy, że całkiem niedawno, bo 6 marca 2024 został nagrodzony w konkursie Local e-Journalism Awards 2023 organizowanym przez Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, w którym zajął pierwsze miejsce w kategorii Fotografia.

Jury konkursu Śląska Fotografia Prasowa 2022/2023 przyznało Jędrusikowi wyróżnienie za zdjęcie przedstawiające mażoretki przygotowujące się do występu w Czerwionce-Leszczynach.

Powiązane artykuły

Oto wszyscy laureaci tegorocznego konkursu Śląska Fotografia Prasowa:

I nagroda – Bartłomiej Bodzek za cykl zdjęć pt. „Szerpowie Nadziei na Giewoncie”

Maciej Skowronek jest osobą z czterokończynowym porażeniem mózgowym. Od dawna marzył o zdobywaniu wysokich, górskich szczytów. W 2020 wraz z harcerzami 36. Drużyny Czerwonych Beretów z Jastrzębia Zdroju, w prowizorycznym nosidle wykonanym z plecaka turystycznego – zdobył Tarnicę.

Ta inicjatywa zapoczątkowała powstanie zespołu Szerpów Nadziei, grupę wolontariuszy, spełniającą górskie marzenia osób z niepełnosprawnościami. Osoby te zwane są przez nas Skarbami. Szerpowie Nadziei w latach 2021-2023 działali pod sztandarem Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. W pierwszej, oficjalnej edycji wzięło udział 14 Skarbów, w drugiej 72 Skarby. Trzecia edycja Szerpów Nadziei odbyła się w 2023. I wzięło w niej udział 135 Skarbów i ponad 200 wolontariuszy (Szerpów). Zdobywaliśmy Morskie Oko, Gęsią Szyję, Kasprowy Wierch, Kościelec i Rysy. Niniejszy fotoreportaż dotyczy szkoleniowej wyprawy dla Szerpów. Odbyła się ona w czerwcu 2023. Podczas tej wyprawy, razem z Maćkiem Skowronkiem, Skarbem od którego wszystko się zaczęło – zdobyliśmy Giewont.

25.06.2023, Polska, Tatry

II nagroda – Marcin Urbanowicz za cykl zdjęć pt. „Niektórym wolno więcej”

Seria opowiadająca o najmłodszych uczestnikach polskich wesel – o dzieciach. Dziecięca energia, spontaniczność i brak przejmowania się konwenansami pozwala dostrzec pewną cechę, której często brakuje nam dorosłym – autentyczność.

Zborowskie, Szczyrk, Bytom, Zator, Grodziec, Tychy, 2022–2023

III nagroda – Marcin Urbanowicz za cykl zdjęć pt. „Cicha noc na prowincji”

Cykl to efekt nocnych eksploracji małych miejscowości na Górnym Śląsku. W okresie zimowym małe miasteczka i wsie szybko zapadają w sen, a spotkanie człowieka po 23.00 graniczy z cudem. Ciemność i dojmującą ciszę przecina czasem przejeżdżający pojazd lub jakieś źródło światła stanowiące dowód, że jednak nie są to miejsca opuszczone. Fotografie pozbawione ludzi, lecz z efektami ludzkiej działalności.

Kalety, Woźniki, Sadów, Lubliniec, Kielcza, 2023

Kapituła Konkursu podjęła również decyzję o przyznaniu honorowych wyróżnień:

Krzysztof Błażyca za zdjęcie pt. „Braki w edukacji”

Wieś Bongo pii położona jest na północy Ugandy, w rejonie zamieszkałym przez grupę etniczną Aczoli. Nazwa Bongo pii w aczoli znaczy: brak wody. Wieś odwiedziłem w grudniu 2022 r. w z związku z planowanym odwiertem studni, który ostatecznie został wykonany we wrześniu 2023. Rejon Bongo pii zamieszkuje ok. 1200 osób. Na zdjęciu dziecko z wybrakowanym podręcznikiem w pobliżu chaty służącej za szkołę. 12.12.2022, północna Uganda, dystrykt Kitgum, wieś Bongo pii

Piotr Dras za trzy zdjęcia o wspólnym tytule „Polska nieoczywista”

Martwy las, 2023, Mazury; Mała Holandia, 2023, Błotnik; Lodowe jezioro, 2023, Okolice Tucholi

Paweł Jędrusik za zdjęcie przedstawiające mażoretki przygotowujące się do występu

w Czerwionce-Leszczynach. 30.04.2022, Czerwionka-Leszczyny

Radosław Kaźmierczak za zdjęcie nr 3 z cyklu przedstawiające Konkurs

im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,

Grzegorz Krzysztofik za zdjęcie nr 2 z cyklu pt. „Śląsk Taneczny”

W projekcie „Śląsk Taneczny” chcę zmierzyć się z stereotypem Śląska, jako miejsca związanego z kopalniami i ciężkim przemysłem. Ze stereotypem, który ukazuje Śląsk przez pryzmat familoków, hałd węgla oraz upadłych hutniczych hal. Chcę pokazać Śląsk jako miejsce zmian i ewolucji, nie tylko architektoniczno-przestrzennej, ale również pokoleniowej oraz kulturowej. Projekt ten jest również poszukiwaniem mojej własnej kulturowej tożsamości – miejsca, które może lub nie może? – mnie zdefiniować, jako „Ślązaka” lub jako osobę „urodzoną na Śląsku”. 4.2022–08.2023, Bytom, Katowice

Miłosz Lower za zdjęcie pt. „Szczęść Boże”

Bóg jest wszędzie i forma rozmowy z nim może przybierać różne formy, również przez telefon. Dla każdego z nas Bogiem może być ktokolwiek, w kogo wierzymy. grudzień 2022, Katowice, Jarmark świąteczny

Marcin Urbanowicz za cykl zdjęć pt. „Szybcy i wściekli”

Cykl typologiczny, który z dystansem opowiada o dość osobliwych pojazdach, instalacjach rozrzuconych po małych miasteczkach i wsiach w Polsce.

Krasiejów, Tułowice, Koszęcin, Leśniaki, Wyszyna Machorowska, Wrzeczko, 2022–2023

 

 

 

OGLĄDAJ W TVS:

 


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


 
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button