Śląska pomoc psychologiczna rośnie w siłę [WIDEO]
W województwie śląskim przybywa punktów świadczących pomoc psychologiczną i psychiatryczną. I choć to wciąż kropla w morzu potrzeb, to ta drążąc skałę pokazuje, że psychologowie, pedagodzy i psychiatrzy są dziś bardzo potrzebni. A za tą potrzebą idą niezbędne inwestycje jak na przykład w Tychach, gdzie dotychczas istniejąca poradnia psychologiczno-pedagogiczna zmieni swoją lokalizację i tym samym powiększy się, by na powierzchni 1300 metrów przyjmować większą liczbę pacjentów.
– Każdego roku w ostatnim tu okresie odnotowujemy ponad 3 tys. pacjentów. Także jest to naprawdę bardzo duża grupa ludzi, którzy korzystają z poradni. To jest taka pomoc psychologiczno- pedagogiczna, logopedyczna. Mamy też fizjoterapeutę, więc też taka rehabilitacyjna, także bardzo taka kompleksowa pomoc. W związku z tym, że realizujemy również taki program wczesnego wspomagania rozwoju, program za życiem, więc otaczamy takim wsparciem bardzo małe dzieci. A nie możemy prowadzić zajęć tutaj na miejscu, ponieważ nie mamy warunków – mówi Danuta Kozak, w-ce dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Tychach.
I wkrótce te warunki mają się poprawić, ponieważ w przyszłym roku poradnia zostanie przeniesiona do budynku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. Na ten cel miasto przeznaczy 5,5 mln złotych, a dzięki finansowemu wsparciu powstaną nowoczesne gabinety terapii indywidualnej czy gabinety terapii rodzinnej. Z kolei w Sosnowcu, już we wrześniu, powstanie Centrum Pomocy Dzieciom – placówka psychologicznego wsparcia, unikalna w skali południowego regionu Polski.
– To jest standard, który jest w modelu Barnahus. To jest taki skandynawski model, który od lat 90 jest w Europie realizowany. Można skorzystać z pomocy psychologa, terapeuty, prawnika, psychiatry, ale też pediatry jeżeli jest taka potrzeba. Ogólne założenie tego miejsca jest takie, że Barnahus to jest takie miejsce w tym modelu, do którego dziecko wchodzi i dostaje całą pomoc, której potrzebuje. Czyli unikamy sytuacji, w których dziecko krąży po różnych elementach systemu wsparcia – mówi Adrian Drdzeń, Stowarzyszenie Moc Wsparcia.
W tym miejscu pomoc ma być kierowana głównie do dzieci i młodzieży pokrzywdzonych w przestępstwach lub kryzysie psychicznym po zdarzeniach traumatycznych. Natomiast w Tarnowskich Górach od początku lipca funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego. W ramach pilotażowego objęte rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzież do 21. roku życia. Dziś to już piętnastu pacjentów.
– Będziemy zajmować się m. in. zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami emocjonalnymi, trudnościami w szkole. W ramach naszego centrum, które otwarliśmy 1 lipca, możliwa będzie również diagnoza psychologiczna i psychiatryczna zgłaszanych trudności i leczenie psychiatryczne, jak również wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne – mówi Sławomir Głaz, Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach.
Dwa lata pandemii zbierają dziś swoje żniwa, co podkreślają wszyscy specjaliści. Już we wtorek 12 oficjalnie otwarta zostanie też nowa siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Śląskim w pomoc będą mogli zgłaszać się dorośli.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Fatima Orlińska