„Koszty biorę na siebie”. Kohut pisze do marszałek
Europoseł Łukasz Kohut pisze list do marszałek Sejmu. Bo chce wystawić tu sztukę po śląsku. Spektakl „Mianujom mnie Hanka” był już w Europarlamencie.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut napisał list do marszałek Sejmu RP. Zwrócił się w nim z prośbą o zgodę na wystawienie sztuki teatralnej zatytułowanej „Mianujom mie Hanka” Teatru Korez w budynku Sejmu RP w Warszawie.
Argumentuje: Spektakl ten wiernie oddaje skomplikowaną historię i bogatą kulturę Górnego Śląska. Sztuka grana jest w języku śląskim. To daje unikalną możliwość poznania od strony praktycznej naszego języka, którym według ostatniego Spisu Powszechnego z 2021 roku posługuje się prawie pół miliona obywateli i obywatelek Polski.
Mianujom mnie Hanka. Co to za sztuka?
Przypomnijmy. „Mianujom mie Hanka” to poruszający monodram o tragicznej historii Górnego Śląska w wykonaniu Grażyny Bułki. Jest adaptacją książki Alojzego Lyski „Jak Niobe. Opowieść górnośląska”. Jest w języku śląskim i jest w repertuarze Teatru Korez z Katowic.
– 21 marca 2023 roku w Parlamencie Europejskim zorganizowałem europejską premierę właśnie tego spektaklu – przypomina europoseł ze Śląska. – Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony europejskich polityków i urzędników. Najlepiej udowadnia to fakt, że ponad dwieście osób uczestniczyło w premierze.
Łukasz Kohut wspomina: – Sam wtedy mówiłem w Brukseli: Tylko wielokulturowa Polska może być wielka, śląskość nie jest do nikogo w kontrze. Uważam, że dziś nie należy popełniać błędów przeszłości i w związku z tym należy budować relacje na szacunku i tolerancji, a co za tym idzie na respektowaniu praw mniejszości, które są zagwarantowane w Konstytucji.
I dodaje: Sztuka ta grana jest w języku śląskim, co daje unikalną możliwość poznania od strony praktycznej naszego języka, którym według ostatniego Spisu Powszechnego z 2021 roku posługuje się prawie pół miliona obywateli i obywatelek Polski. O spisie i jego wynikach poczytacie w linku poniżej.
ILU JEST ŚLĄZAKÓW? WYNIKI SPISU
W skrócie: z ostatniego spisu powszechnego wynika, że 585,7 tys. ludzi zadeklarowało, że identyfikuje się z narodowością śląską. Tym samym Ślązacy to największa mniejszość w Polsce.
Oto fragment listu europosła ze Śląska do marszałek Elżbiety Witek:
My – Ślązacy, chcielibyśmy się naszym dziedzictwem podzielić z polskimi parlamentarzystami. Po to, aby mieli okazję do zrozumienia złożonej i skomplikowanej śląskiej historii, kultury. I aby bezpośrednio przekonali się, że śląski jest językiem żywym, którym posługuje się spora część naszego kraju. Nie ukrywam, że liczę na pozytywną decyzję z Pani strony i deklaruję, że koszty teatru – biorę na siebie.