Śląskie betlejki i afrykańskie szopki. Niecodzienna wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu [WIDEO]
Śląskie betlejki, nawet stuletnie, tradycyjnie wykonywane przez ojców i dzieci, a obok afrykańskie szopki pochodzące z krajów misyjnych, między innymi Nigerii i Kenii – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na wystawę zatytułowaną „Pod betlejemską gwiazdą -Boże Narodzenie bez granic”.
-Możemy zauważyć różnicę w sposobie wykonania tych budowli, szopek, ponieważ w szopce śląskiej jest to drewniana chatka, czasami jest to naśladująca jakby zamek, natomiast w szopkach afrykańskich jest to głównie przedstawienie chat afrykańskich w tradycyjnym ich stylu – mówi Urszula Batko, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Bo szopki przedstawione są tak, jak biblijną historię wyobrażają sobie ich twórcy. Zatem w afrykańskich szopkach trzej królowie są czarnoskórzy. Z kolei śląskie betlejki- przedstawione są między innymi na śląskich podwórkach, jak na obrazie śląskiego artysty, Erwina Sówki. – Możemy właśnie zobaczyć elementy śląskie, czyli świętą Barbarę, górników, kobiety ubrane w strój rozbarski, śląski no i jakby tło stanowi rynek na Nikiszowcu – podkreśla Urszula Batko, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
To już druga edycja wystawy. Tym razem będzie jej towarzyszył akcent muzyczny. -W tym roku postanowiliśmy również dogodzić naszym zwiedzającym, sprawić im prezent. Zapraszamy, co nie jest typowe jeśli chodzi o wnętrza muzealne na koncert – mówi Agnieszka Woszczyńska, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Koncert „Boże Narodzenie bez granic: pastorałki i pieśni Lutra” łączy świąteczne tradycje muzyczne katolicyzmu z uroczystościami 500- lecia reformacji. Wstęp na wystawę i koncert 26 grudnia jest bezpłatny. Samą wystawę oglądać można do 4 lutego. (Martyna Mikołajczyk)