REKLAMA
Kategorie

Śląskie gminy walczą ze smogiem. W czołówce są gminy z zachodniej części regionu [WIDEO]

Z najnowszego raportu Polskiego Alarmu Smogowego przygotowanego przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że najchętniej na wymianę „kopciuchów” decydują się mieszkańcy woj. śląskiego. W czołówce są gminy z zachodniej części regionu.

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

– Jeżeli chodzi rankingi dotyczące jakości powietrza, to Śląsk wygląda zawsze najgorzej. W pierwszej setce 52 gminy z woj. śląskiego i pierwsze 17 miejsc w skali kraju to też woj. śląskie. Jest się czym pochwalić, to jest duży sukces. Przede wszystkim mieszkańców, którzy chcą skorzystać z tego dofinansowanie, ale również władz rządowych i samorządowych, które organizują u siebie punkty pomagające w wypełnianiu i składaniu wniosków – mówi Janusz Piechoczek, Polski Alarm Smogowy.

Spośród 2477 gmin w III kwartale tego roku to Godów okazał się gminą, gdzie złożono najwięcej wniosków w programie „Czyste Powietrze” w przeliczeniu na 1000 domów jednorodzinnych. Jednak to Rybnik od długiego czasu przoduje w statystykach pod względem liczby starających się o dofinansowanie. Gmina stara się też sama coraz mniej zanieczyszczać powietrze.

Powiązane artykuły

– Celem naszym jest do 2025 roku nie ogrzewać już niczego, co należy do miasta węglem. Jesteśmy bliscy realizacji tego celu. Na ostatnie dwa lata przed tym terminem pozostanie zaledwie tylko kilka budynków, które są trudne ze względu na zabytkowa materię – mówi Agnieszka Skupień, UM Rybnik.

Mobilizacja wśród mieszkańców jest tym większa, im bliżej daty 1 stycznia, czyli wejścia w życie zapisów uchwały antysmogowej.

Ta konieczność wymiany tych pieców to jest jedna rzecz. Na pewno również to, że na miejscu mieszkańcy mają punkt. Nie muszą jeździć do Katowic. To też ma ogromne znaczenie, bo praktycznie przychodząc do urzędu i załatwiając swoje sprawy, mogą złożyć wniosek – mówi Tomasz Kasperuk, zastępca wójta gminy Godów.

Od 1 stycznia na terenie województwa śląskiego wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany przestarzałych kotłów w ramach programu „Czyste Powietrze” jest dużo wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Trudna sytuacja w woj. śląskim . Coraz bardziej obłożone są oddziały COVID-owe w szpitalach

Pingwin Humboldta wykluł się w śląskim zoo. Rodzice są nieufni nawet wobec opiekunów

Chciał udowodnić dziewczynie, że jest trzeźwy. Okazało się, że nie był [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button