Śląskie Magazyny Energii. Pierwszy zakład w woj. śląskim powstanie w Jastrzębiu-Zdroju
Powstaną Śląskie Magazyny Energii, które mają być odpowiedzią na zwiększone i wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię.
Sytuacja za wschodnią granicą pokazuje, jak ważna jest energetyczna niezależność, która zwłaszcza w regionie przemysłu górniczego ma być gwarantem bezpieczeństwa. Projekt ŚME powstał z inicjatywy posła RP Grzegorza Matusiaka.
– Magazyny energii to jest bardzo ważny temat dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa energetycznego. Dzisiaj idziemy w kierunku tego, widząc co się dzieje podczas wojny rosyjsko – ukrainskiej, że energetyka to jest też bardzo ważny moment dla naszej gospodarki. Musimy dbać o to, zeby nasze bezpieczeństwo energetyczne było pewne I szczególnie zaopatrywać w magazyny energii instalacje energetyczne – mówi Grzegorz Matusiak, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Energetyki oraz transformacji
energetycznej i górniczej w Polsce.
Śląskie Magazyny Energii to efekt polsko-czeskiego porozumienia, które zawarto jesienią 2021 roku. Nieprzypadkowo Czechy, ponieważ to właśnie na tamtejszej licencji powstanie polska fabryka produkująca ogniwa akumulatorowe dla magazynów Energii.
– Jesteśmy w stanie robić duże ogniwa, ogniwa na przykład o pojemności 1300 watów. Żadna inna technologia nie pozwala robić tak dużych ogniw, bo zwykle są one na poziomie 20 watów. To jest idealne rozwiązanie dla energetyki. Też na przykład jak robimy duże magazyny energii, to do takiego jednego megawatu byhłoby potrzebnych tych małych baterii około 80 tys. sztuk – mówi Vladimir Jirka, MES Magna Energy Storage a.s.
Celem projektu jest więc przede wszystkim zbudowanie nowego zakładu produkującego akumulatory o dużej pojemności. To one mają służyć magazynowaniu energii, ale i stabilizacji sieci. To także stworzenie alternatywy dla trwającej restrukturyzacji kopalń i możliwość wykorzystania istniejącej już infrastruktury, co wiąże się z nowymi miejscami pracy w sektorze energetycznym dla pracowników z uprawnieniami I doświadczeniem w sektorze górniczym.
– Aby ten system mógł być systemem stabilnym, mógł być systemem, który gwarantuje polskie bezpieczeńśtwo energetyczne, musi być stabilizowany. Odnawialne źródła energii z natury rzeczy nie są źródłami stabilnymi, wymagają stabilizacji. I te dwa źródła stabilizacji to z jednej strony elektrownie, ale tym elementem stabilizacji będą również magazyny energii – mówi Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych
Jak jednak jest pokreślane, technologie magazynowania energii nie mają zastępować klasycznych źródeł energii, lecz je wspierać. Fundacja Śląskie Magazyny Energii swój pierwszy zakład w województwie śląskim zbuduje w Jastrzębiu Zdroju na terenach SRK. Docelowo produkcja o wydajności 1,2 Gwh rocznie ma poszerzać swoją działalność.
Autor: Fatima Orlińska