Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Śląskie: Nabór na uczelnie trwa WIDEO

Trwa walka o studenckie indeksy na śląskich uczelniach. Choć nabór podstawowy trwał do połowy lipca, a część studentów dostarczyła już swoje dokumenty, to wkrótce uczelnie rozpoczną dodatkowe przyjęcia. Miejsc dla studentów w Katowicach jest coraz więcej. Karolina Komada.

 

Najpierw egzamin maturalny, oczekiwanie na wyniki, a następnie rekrutacja na studia. Ta dla wielu osób przebiegła pomyślnie.

-Tak, stresowałem się, ale już jest okej. Najważniejsze za mną – mówi Rafał, student I roku Uniwersytetu Ekonomicznego.

-Ja składałam na finanse i rachunkowość, ogólnie lekki stres był, ale na szczęście udało się i dostałam się, bo bardzo mi się ten kierunek podobał i już w technikum to miałam, więc taki ciąg dalszy tej historii – mówi Wiktoria, studentka I roku Uniwersytety Ekonomicznego.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Tak swoją historię będzie kontynuowało kilka tysięcy osób. Na samym Uniwersytecie Ekonomicznym było nieco ponad 1900 miejsc. Chętnych było 2 razy tyle. Kandydaci do 24 lipca mają czas na złożenie dokumentów. Najchętniej wybierane kierunki to finanse i rachunkowość, ale są też nowości, które przyciągnęły uwagę tegorocznych maturzystów.

-Ta rachunkowość i kontroling, mimo że jest to pierwszy raz, w ofercie się pojawiła, to zarejestrowało się, oczywiście średnio 1.72 kandydata na jedno miejsce. Co jest dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Kierunek powstał przez zapotrzebowanie w rynku, ale też chęcią, które zgłaszali kandydaci. Ta oferta, która jest stale dostosowywana jest robiona typowo pod kandydatów – mówi Marek Kiczka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Oferta Akademii Śląskiej w Katowicach

Nową ofertą może pochwalić się też Akademia Śląska. Tam rekrutacja trwa od długiego weekendu majowego i przez ostanie tygodnie uczelnia odnotowuje wzrost kandydatów aplikujących na studia.

-Jeżeli chodzi o popularność kierunków, to widzimy, że medycyna jest na pierwszym miejscu. Prowadzimy rekrutację nie tylko w języku polskim, ale też w języku angielskim. Oprócz tego, do czego jesteśmy już przyzwyczajeni, to pielęgniarstwo cieszy się dużą popularnością. A jeżeli chodzi o wydział architektury i budownictwa, to tradycyjnie architektura i architektura wnętrz. Wprowadzamy też nowy kierunek studiów i jest to zarządzanie. I tutaj studia będziemy prowadzili nie tylko w języku polskim i angielskim, ale też ukraińskim – mówi prof. Aleksander Ostenda, rektor Akademii Śląskiej.

Na studia w Katowicach przyjeżdżają studenci i studentki z całej Polski oraz Europy. Aktualnie w stolicy województwa jest około 50 tys. studentów. Bogata oferta edukacyjna to nie jedyny aspekt przyciągający nowych kandydatów.

-Na pewno decyduje o tym bogata infrastruktura, łatwość podjęcia pracy, niska stopa bezrobocia, relatywnie niskie koszty utrzymania w porównaniu do innych miast oraz na pewno ta bogata oferta rozrywkowa i kulturalna także jest bardzo interesująca – mówi Ewa Gajewska-Nowara, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024.

Dodatkowym wyróżnieniem dla Katowic jest powołanie konsorcjum akademickiego, które zrzesza 7 uczelni publicznych. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki jest wyrazem uznania dla osiągnięć i potencjału śląskich  uczelni, a zwłaszcza zrozumienia ich roli w transformacji regionu i poprawy jakości życia mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button