Śląskie: Pracownicy urzędów idą na pracę zdalną [WIDEO]
Administracja publiczna, czyli między innymi urzędy, obowiązkowo będą pracować zdalnie. Taką decyzję ogłosił dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma to oczywiście związek z narastającą falą zakażeń koronawirusem.
– Chciałem również zaapelować do wszystkich pracodawców w Polsce. Do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy w zakładach pracy, o to, aby w miarę możliwości, na ile to jest w poszczególnych branżach możliwe, ta praca zdalna znowu stała się standardem – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Rozporządzenie w tej sprawie ma się pojawić w ciągu kilku najbliższych dni. Na razie jednak nie wiadomo, od kiedy będzie obowiązywało. Z wdrożeniem go urzędy nie powinny mieć jednak problemu, bo taki model pracy przyjmowały już kilkukrotnie. Niektóre częściowo zdalnie pracują cały czas.
– Oczywiście są osoby też na zdalnej pracy, jeżeli pojawią się przypadki koronawirusa, zarówno wśród pracowników, czy też na przykład na kwarantannie są dzieci i jest konieczna opieka, to wówczas pracownicy są kierowani na zdalną pracę – mówi Tomasz Sanecki, Urząd Miejski w Bytomiu. Podobnie jest w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Urzędnicy zapewniają jednak, że nawet po wprowadzeniu obowiązkowej pracy zdalnej mieszkańcy będą obsługiwani również osobiście, bo w niektórych sytuacjach nie da się tego uniknąć.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
– Od początku pandemii urząd marszałkowski pracuje zdalnie. Praca zdalna w zależności od sytuacji, od fal COVID-u jest albo dominującą na poziomie 80 proc., albo mniej aktywną. Natomiast wszystkie najważniejsze zadania są realizowane na bieżąco, a to jest istotne, bo urząd marszałkowski to nadzór nad ponad 40 szpitalami, to także fundusze europejskie, które są realizowane i muszą być realizowane – mówi Sławomir Gruszka, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
– Klienci muszą być obsługiwani, choćby na przykład w zakresie wyrabiania paszportów. Trudno, aby pobrać odcisk palca, potrzebny do wyrobienia paszportu, online. Dlatego też te wydziały, które zajmują się obsługą klientów funkcjonowały i będą funkcjonować. Oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym, czyli klienci przychodzili na określoną godzinę – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 30 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem. Ponad 4,6 tys. z nich dotyczy województwa śląskiego. W całym kraju zmarło 375 osób.
Paweł Jędrusik