Kategorie

Śląskie samorządy razem naciskają na pedały. Wspólny pomysł na rowery to rowerowa DTŚ?

Kierunek – spójna polityka rowerowa. Tak w kilku słowach można podsumować podpisaną dzisiaj (17.03) deklarację w sprawie realizacji wspólnej polityki rowerowej na terenie województwa śląskiego. Dokument w imieniu Województwa Śląskiego podpisał członek Zarządu Henryk Mercik. Górnośląski Związek Metropolitalny reprezentowała Małgorzata Mańka-Szulik. -Chcemy stworzyć w regionie wspólny front rowerowy, byśmy działali zgodnie z wytycznymi dotyczącymi infrastruktury czy planowania. Zamierzamy skorzystać z gotowego podręcznika opracowanego przez GZM. Chcemy by rower był nie tyko środkiem rekreacji, ale żeby stał się narzędziem komunikacji, by mieszkańcy województwa jeździli na rowerach do szkoły czy do pracy. Do tej układanki wpisują się Koleje Śląskie, które mają stać się przyjazne rowerzystom, mamy nadzieję że dołączy też KZK GOP i uda się spiąć te elementy w jeden system – przekonywał członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

 

Województwo śląskie i GZM deklarują w dokumencie potrzebę kształtowania wspólnej polityki rowerowej poprzez m.in.: integrację podmiotów, organizacji i środowisk działających na rzecz upowszechniania roweru, tworzenie sieci tras rowerowych oraz wdrażanie spójnego systemu wypożyczalni rowerowych zintegrowanego z innymi środkami transportu. Jednym z celów jest też wprowadzanie innowacji podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania z roweru oraz jego promocja, jako środka transportu i rekreacji.  

 

Powiązane artykuły

-Górnośląski Związek Metropolitalny opracował trzy ważne dokumenty dla kształtowania metropolitalnej polityki rowerowej. To studium systemu tras rowerowych, standardy realizacji infrastruktury rowerowej i koncepcja wypożyczalni rowerów. Mamy nadzieję, że to kompendium wiedzy – rekomendowane także przez Urząd Marszałkowski – przyczyni się do upowszechnienia dobrych wzorców i stopniowego dorównania europejskim dobrym praktykom w tym zakresie – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik. W zamierzeniach jest także powołanie Śląskiej Federacji Rowerowej, utworzenie Metropolitalnego Zespołu ds. rozwoju polityki rowerowej oraz opracowanie strategii rozwoju ruchu rowerowego. Planuje się także
przeprowadzenie audytów istniejących traktów rowerowych oraz tras nieczynnych kolei przemysłowych i wałów przeciwpowodziowych pod kątem możliwości poprowadzenia szlaków rowerowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button