Śląskie słowo na dziś: Byzuch
Ślůnsko godka może być skomplikowana dla osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia. Dlatego telewizja TVS wychodzi na przeciw osobom, które chciałby nauczyć się kilku przydatnych i popularnych śląskich słów.
Na początek warto zaznaczyć, że na kształtowanie się ślůnski godki miały wpływ zapożyczenia z języków: polskiego, czeskiego, niemieckiego i słowackiego. Etnolekt śląski zawiera sporą liczbę słów odmiennych od ogólnopolskich, przez co osoba posługująca się standardową polszczyzną może mieć trudności ze zrozumieniem mówionego tekstu śląskiego.
Ślonsko godka to element tożsamości regionu Górnego Śląska. Jest ona znakiem wspólnoty i przywiązania do lokalnej kultury. Trzeba jednak pamiętać, że ślůnsko godka będzie inna w Raciborzu, inna Radzionkowie i jeszcze bardziej inna na Opolszczyźnie.
Byzuch – czyli odwiedziny po śląsku
Słowo byzuch oznacza odwiedziny. Byzuch na śląsku to bardzo poważna rzecz. Jak idziesz w gości, to musisz się wysztiglować (wystroić). Przebieg byzuchu jest uwarunkowany od tego, z jakiej okazji się spotykamy, ale zawsze na początek spotkania podawana jest kawa, kołocz i tortensztik. Dopiero w drugiej kolejności na śląskim byzuchu podawana jest kolacja.
W innych regionach kraju odbywa się to odwrotnie: najpierw zjada się kolację, a dopiero później słodkości w formie deseru. Różnica ta wynika zapewne z faktu, że w śląskiej tradycji niedzielny obiad spożywa się w południe, czyli o godzinie 12.
Śląskie byzuchy rozpoczynają się zazwyczaj ok. godziny 15 lub 16, a to właśnie doskonały czas na wypicie kawy i zjedzenie czegoś słodkiego.
Przykład: Na bezrok jadymy do moi omy na byzuch (W przyszłym roku jedziemy do mojej babci w odwiedziny)