reklama
Język ŚląskiSilesia Flesz najnowsze informacjeTygodnik TVS

Śląskie słowo na dziś: Fandzola i fandzolenie

Ślůnsko godka może być skomplikowana dla osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia. Dlatego telewizja TVS wychodzi na przeciw osobom, które chciałby nauczyć się kilku przydatnych i popularnych śląskich słów.

Na początek warto zaznaczyć, że na kształtowanie się ślůnski godki miały wpływ zapożyczenia z języków: polskiego, czeskiego, niemieckiego i słowackiego. Etnolekt śląski zawiera sporą liczbę słów odmiennych od ogólnopolskich, przez co osoba posługująca się standardową polszczyzną może mieć trudności ze zrozumieniem mówionego tekstu śląskiego.

Ślonsko godka to element tożsamości regionu Górnego Śląska. Jest ona znakiem wspólnoty i przywiązania do lokalnej kultury. Trzeba jednak pamiętać, że ślůnsko godka będzie inna w Raciborzu, inna Radzionkowie i jeszcze bardziej inna na Opolszczyźnie.

Fandzolić

„Fandzolić” to jedno z tych słów, które jest bardzo popularne na Śląsku. Oznacza, że ktoś mówi bez sensu, gada głupoty bez zastanowienia. Słowo dotyczy przeważnie osoby, która nie ma nic dopowiedzenia, a mówi. Na przykład: „Przestoń fandzolić, co ty poradzisz wiedzieć o warzyniu” (tłumaczenie: Przestań mówić głupoty, co ty możesz wiedzieć o gotowaniu)

Słowo to ma dość lekką, żartobliwą konotację i jest używane głównie w mówionym języku w bardziej nieformalnych sytuacjach. Z fandzoleniem kojarzy się fandzola.

Powiązane artykuły

Fandzola

Fandzola nic wspólnego z fandzoleniem nie ma. Fandzola oznacza fasolę. Znane śląskie powiedzenie mówi „Po grochu smoli się po trochu, zaś po fandzolach się fandzoli”.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button