reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Smog dusi region, a podobno… jest lepiej WIDEO

W wielu miejscach w woj. śląskim przekroczony został poziom stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Jak jednak przekonują urzędnicy, w poprzednich latach bywało znacznie gorzej. Czytajcie prognozy

 

W czwartek 9 lutego przekroczenie stężenia PM 10 służby wojewody na podstawie danych GIOŚ ogłosiły dla miast i powiatów: powiat miasto Rybnik, powiat miasto Żory, powiat miasto Jastrzębie-Zdrój, powiat miasto Bielsko-Biała, powiat rybnicki, powiat mikołowski, powiat cieszyński, powiat wodzisławski, powiat żywiecki.

Smog nie straszy już tak często jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal jest to duży problem.

Smog w Katowicach

-Statystki średnioroczne dotyczące stężenia pyłu PM10 pokazują, że jest lepiej. W 2022 roku to było 28,5. Dla porównania 2021 rok było to 31, a w 2010 roku było 52. To stężenie jest faktycznie niższe każdego roku i to jest, tak uważamy efekt miejskiego programu dotacji – mówi Sandra Hajduk, UM Katowice.

Katowice na dopłaty do wymiany źródeł ciepła u mieszkańców wydają najwięcej w regionie. Pokrywają 80% inwestycji do kwoty 10 000 zł. Mimo to, że inne miasta wydają mniej, to też obserwują spadek liczby dni smogowych. Na przykład w Sosnowcu od miasta można uzyskać 4 tys. zł dofinansowania. Tu nadal jest wiele do zrobienia.

 6 tys. kotłów wymienionych w Sosnowcu

-Pomogły deklaracje, które mieszkańcy składali, aby uzyskać dodatek węglowy. Tutaj mieszkańcy się odkryli. Szacujemy, że zostało do wymiany około 6 tys. palenisk, więc jesteśmy w połowie tej drogi – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Z jednej strony poprawa jakości powietrza jest związana z uchwałą antysmogową, której zapisy eliminują najstarsze piece. Jednak jak pokazują takie dni jak dzisiaj, nie wszystko jest zasługą samorządów.

-Jest też drugi powód, że się poprawia. Zimy są jednak coraz łagodniejsze i efekt tych zmian klimatycznych jest taki, że jest cieplej i poprawia się również w tych miejscowościach, gdzie samorządy niewiele robią. Ale mimo wszystko jest tam jakiś niewielki postęp – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Tego postępu nie będzie widać w kolejnych dniach. Jak informuje Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach, w czwartek prognozowana jest zła jakość powietrza, co będzie odczuwalne szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Łukasz Kądziołka

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button