Śląskie: Wojewódzki konkurs „Policjant Ruchu Drogowego” WIDEO
Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, strzelanie z broni palnej czy kierowanie ruchem drogowym. To konkurencje, w których mogą sprawdzić się policjanci w 34. Wojewódzkim Konkursie „Policjant Ruchu Drogowego”. 33 najlepszych funkcjonariuszy z całego województwa przez 3 dni będzie walczyć o reprezentowanie śląskiego w konkursie ogólnopolskim. Karolina Komada.
Arkadiusz Pinocy od 2017 roku pracuje jako policjant ruchu drogowego w Mikołowie. Z własnego doświadczenia wie, jak niebezpiecznie jest na polskich drogach.
-Wypadki drogowe towarzyszą nam na co dzień. Niestety na drogach statystyki pokazują, że tych zdarzeń, wypadków jest dużo. Policjant powinien być odpowiedzialny, spokojny i mieć nerwy na wodzy – mówi sierż. sztab. Arkadiusz Pinocy, Wydział Ruchu Drogowego w Mikołowie.
I to, m.in te cechy charakteru są sprawdzane podczas Wojewódzkiego Konkursu „Policjant Roku Ruchu Drogowego.
-To są najlepsi policjanci wyłonieni z każdej jednostki poprzez test wiedzy i test umiejętności praktycznych. Tak naprawdę to jest elita spośród prawie 2 tys. policjantów, wybrano tych 33, którzy zmagają się o możliwość wystąpienia w finale ogólnopolskim – mówi sierż. sztab. Arkadiusz Chudy, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.
Zanim jednak wezmą udział w konkursie ogólnopolskim, policjanci mierzą się w kilku konkurencjach na etapie wojewódzkim. Najpierw test teoretyczny z przepisów ruchu drogowego, a następnie odtworzenie scenki zdarzenia drogowego, w którym dwie osoby nie reagują i są nieprzytomne.
-Polega to na ewakuacji tych osób z pojazdu, z którego wydobywa się dym i muszą rozpocząć czynności oczywiście zabezpieczeniem siebie, zabezpieczeniem miejsca zdarzenia i wykonaniem prawidłowych czynności pod kątem udzielania pierwszej pomocy, czyli udrożnienie dróg oddechowych, sprawdzenie oddechu – mówi podkom. Grzegorz Mecner, KWP w Katowicach, sędzia w konkursie.
W kolejnych dniach policjanci będą kierować ruchem drogowym na skrzyżowaniu, a następnie pokażą swoje umiejętności jako kierowcy.
-Będziemy mieli test sprawności jazdy pojazdem służbowym oraz motocyklem służbowym. Są to bardziej techniczne jazdy niż szybkie. Sprawdzamy sobie, jak policjant sobie radzi w trudnych warunkach – mówi sierż. sztab. Arkadiusz Chudy, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.
Według policyjnych statystyk, to z funkcjonariuszami ruchu drogowego społeczeństwo ma największą styczność. Tylko w ostatnim roku policjanci ze śląskiej drogówki przeprowadzili 865 tysięcy kontroli uczestników ruchu drogowego.