reklama
BiznesKrajSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Ślązak w prestiżowej grupie doradczej Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polak w prestiżowej grupie doradczej ESA, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kim jest Tomasz Rożek?

Kosmiczna wiadomość – tak komentują tę nominację znajomi na LinkedIn. Tomasz Rożek, fizyk, naukowiec, popularyzator nauki, związany z woj. śląskim – Katowicami i Gliwicami – został doradcą grupy kosmicznej w ESA. Dokładnie grupa nazywa się: Grupa Doradcza Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu (w skrócie HLAG). ESA natomiast to Europejska Agencja Kosmiczna. Jest jedną z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu. Grupę powołał Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, Josef Aschbacher. W jej skład wchodzi 12 osób.

Myślał, że zaproszenie to żart

-Zostałem zaproszony przez dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej do High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe – napisał w serwisie LinekIn Rożek w piątek, 8 lipca 2022. Co ciekawe, ofertę dostał właśnie przez ten serwis. – Na początku myślałem, że to żart – przyznał.

Ale dostał mejla od samego dyrektora ESA i uwierzył.

– Naszym zadaniem będzie określenie kierunku, w którym Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne – pisze Rożek w LinkedIn.

Grupa powstała w tym roku. Josef Aschbacher wyjaśniał jej rolę tak – grupa oceni przyszłą rolę Europy w eksploracji kosmosu z różnych perspektyw, między innymi geopolitycznej, edukacyjnej, ekonomicznej i społecznej. Jej członkami są niezależni eksperci, którzy na co dzień stricte nie zajmują się badaniem kosmosu.

Pierwsze spotkanie grupy HLAG odbędzie się we wrześniu w Holandii.

– Teraz musimy tylko wystrzelić kolejnego Polaka w kosmos. Projekt Hermaszewski II – żartują znajomi na LinkedIn.

CZYTAJ TEŻ NA TVS:

NAJPOTĘŻNIEJSZE HYBRYDOWE PLANETARIUM JEST W CHORZOWIE

Kim jest Tomasz Rożek?

To naukowiec, dziennikarz  i od lat popularyzator nauki z woj. śląskiego. Tomasz Rożek ukończył fizykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim.  W 2006 uzyskał stopień doktora nauk fizycznych (o specjalności fizyka jądrowa) na podstawie pracy pt. „Badanie przyprogowej produkcji hiperonów w oddziaływaniach protonów z protonami w COSY-11”. Od lat promuje naukę i technologie. W 2020 założył fundację Nauka. To lubię. Jest redaktorem naczelnym serwisu o tej samej nazwie,, poświęconego popularyzacji nauk ścisłych, medycyny i nowych technologii.

O sobie pisze: Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem.

Mieszka w Gliwicach z żoną i dziećmi.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button