Remonty DrógSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaZdrowie

Borowina z Goczałkowic – Zdroju. Na co pomaga?

Borowiny to jeden z dwóch filarów uzdrowiska Goczałkowice – Zdrój w woj. śląskim. Pierwszym są solanki. Co to jest borowina, czyli torf leczniczy, jakie ma właściwości i kto powinien jest stosować? Czytajcie i oglądajcie na wideo, skąd się wzięły borowiny w Goczałkowicach. Sławomir i Kajra w jednym z odcinków programu Śląska Karuzela TVS odwiedzili uzdrowisko.

Wiecie, co to jest borowina? Jest filarem uzdrowiska Goczałkowice – Zdrój. Borowiny, należące do szerszej grupy surowców leczniczych zwanych peloidami (z greckiego słowa pelos – błoto). Są to utwory powstałe w wyniku naturalnych procesów geologicznych, występujące w postaci rozdrobnionej – czytamy na stronie uzdrowiska. – Po zmieszaniu z wodą służą do celów leczniczych, w formie okładów i kąpieli.

Najpopularniejsza wśród peloidów jest borowina – czyli torf leczniczy. W uzdrowisku Goczałkowice Zdrój rozpoczęto stosowanie borowiny do zabiegów leczniczych w latach 80. XIX wieku. Nazwa „borowina” związana jest z tym, że pierwsze torfy jakich używano w leczeniu pochodziły z terenów borów – szczególnie bagiennych.

Borowina Goczałkowicka jest jednym z najcenniejszych darów natury, który wydobywamy na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój.  – Nasze błoto (nie musimy obawiać się tej nazwy) wspomaga leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, a nawet chorób kobiecych. Ponadto po zabiegu borowinowym  (kąpiele, okłady) skóra jest gładka, ujędrniona i nabiera zdrowego kolorytu – chwali się gmina.

Historia leczenia błotem

Historia leczenia ziemią (błotem) jest bardzo dawna. W starożytnym Egipcie już 3 tysiące lat przed naszą erą, chorych okładano mułem pozostawionym przez wody Nilu podczas wylewu. W Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój od końca XIX wieku stosują w leczeniu borowinę. Pochodzi ona ze złoża Rudołtowice, którego zasoby wystarczą Uzdrowisku jeszcze na 160 lat.

Powiązane artykuły

Na co pomaga borowina?

Borowiny służą odnowie biologicznej organizmu. Polecane są przy dużych wysiłkach fizycznych, treningach. Stosuje się przede wszystkim na okolice stawów, wspomagając przebieg procesów wypoczynkowych w więzadłach, czy ścięgnach najczęściej ulegającym przeciążeniom, bądź urazom mechanicznym.

Wskazaniami do stosowania borowiny są przewlekłe i podostre (nie ostre!) stany zapalne narządów ruchu – tkanek miękkich, kości i stawów – także choroby reumatyczne. Ma pozytywne działanie przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zespołach bólowych szyjnych, barkowych i lędźwiowych. A także w obrzękach po stłuczeniach, złamaniach czy zwichnięciach. Borowina pomaga w chorobach układu nerwowego, jak rwie kulszowej, porażeniach i niedowładach, uszkodzeniach nerwów obwodowych oraz układu krążenia. Np. przy miażdżycowym zwężeniu naczyń).

Borowina ma także zastosowanie w tworzeniu kosmetyków. Obecnie Uzdrowisko Goczałkowice Zdrój wykorzystuje dodatkowe właściwości pielęgnacyjne borowiny. Ekstrakt z borowiny jest więc w ich kremach do twarzy i rąk, balsamach, żelach pod prysznic oraz mydle.

Solanka z Ustronia

Ustroń: zatkało się ujęcie słynnej solanki. Rozwiercali go dwa tygodnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button