reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Śmiertelnie groźna substancja wyciekła z cysterny

Skażenie w Tarnowskich Górach. Z cysterny na kolejowym terminalu przeładunkowym wyciekła śmiertelnie groźna i toksyczna substancja: benzol koksowniczy.

Uwaga, skażenie w Tarnowskich Górach! Jeszcze nie mają wyników badań jednego wielkiego wycieku, a już jest następny. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje, że 12 lutego na kolejowym terminalu przeładunkowym doszło do rozszczelnienia cysterny, w której był benzol koksowniczy. Zaalarmowani strażacy błyskawicznie zabrali się za powstrzymanie wycieku i neutralizację terenu, ale aby określić potencjalny zasięg skażenia, konieczne są szczegółowe badania. Niestety, część substancji przedostała się do kanalizacji, a przez nią do Potoku Pniowiec. Akcja wciąż jest w toku.

Co to jest benzol koksowniczy?

To mieszanina lekkich węglowodorów aromatycznych, otrzymywana w procesie koksowania węgla. Benzol koksowniczy to bardzo łatwopalna substancja, która jest groźna dla zdrowia. Jej połknięcie może nawet grozić śmiercią! Działa drażniąco na skórę i oczy. Może powodować wady genetyczne, a nawet raka. Działa toksycznie na organizmy wodne.

Skażenie w Tarnowskich Górach

Oto komunikat WIOŚ w tej sprawie: 12 lutego 2023 r. dyżurni inspektorzy WIOŚ w Katowicach otrzymali zgłoszenie z KP PSP w Tarnowskich Górach o rozszczelnieniu cysterny zawierającej benzol koksowniczy. Do zdarzenia doszło na przeładunkowym terminalu kolejowym w Tarnowskich Górach.

W wyniku rozszczelnienia doszło do wycieku benzolu koksowniczego na teren torowiska Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach. Akcję zatrzymania wycieku substancji oraz jej neutralizacji prowadziły jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach.  Aby określić potencjalny zasięg zanieczyszczenia środowiska, inspektorzy WIOŚ pobrali do badań próbki gleby z terenu prowadzonych działań ratowniczych oraz próbę tła z pewnej odległości od miejsca zdarzenia.

Powiązane artykuły

Przeprowadzone przez inspektorów oględziny terenu wykazały ponadto, że część substancji, która wyciekła z cysterny kolejowej, przedostała się kanalizacją do pobliskiego rowu odwadniającego, stanowiącego dopływ Potoku Pniowiec.

wyciek z cysterny w Tarnowskich Górach
Wyciek z cysterny w Tarnowskich Górach

W tej sytuacji obecni na miejscu zdarzenia strażacy z Komendy Powiatowej PSP Tarnowskie Góry ustawili w korycie rowu  zastawki sorpcyjne i słomiane oraz kilkanaście zastawek z mat sorpcyjnych. Są poniżej wylotu z kanału odwaniającego tereny kolejowe. Chodzi o to, żeby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia. Aby określić zasięg w jakim uwolniona substancja wpłynęła na wody rowu odwadniającego, inspektorzy WIOŚ 13 i 14 lutego 2023 r. pobrali próby do badań analitycznych. Ich wyniki nie są jeszcze znane. Akcja usuwania zanieczyszczeń zatrzymanych na ustawionych w tym celu zastawkach nadal jest w toku. Działania prowadzone przez jednostki KP PSP w Tarnowskich Górach oraz służby Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. monitorowane są przez inspektorów WIOŚ.

To kolejne skażenie w okolicy w ostatnich dniach. Też w lutym do wycieku doszło w położonych blisko Dobieszowicach. WIOŚ wciąż czeka na dokładne wyniki badań. Wiadomo, że jest to substancja żrąca.

Wyciek z cysterny

25 ton żrącej substancji spłynęło do kanalizacji

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button