Sosnowiec: Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży z Ukrainy [WIDEO]
W Sosnowcu dzieci i młodzież, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy będą mieli zapewnioną pomoc psychologiczną. W mieście powstało Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy, któremu wsparcie już za kilka dni zapewnią psychologowie kliniczni z Izraela. Przeszkolą kadrę psychologów i pedagogów i wytłumaczą, jak rozmawiać o wojnie. Pierwszym etapem jest jednak zapewnienie dzieciom i młodzieży poczucia bezpieczeństwa w Polsce.
– Kolejnym krokiem, co okaże się dużym wyzwaniem dla nas w kraju, to jest ta sytuacja, że jak te osoby poczują się bezpiecznie, poczują się bardziej stabilnie, bardziej osadzone w realiach polskich, to spodziewamy się wystąpienia różnych takich sytuacji traumatycznych, że uraz, którego doświadczyły choćby w drodze tutaj na miejsce, on może się odezwać. I to jest ten moment, kiedy my chcemy reagować – mówi Adrian Drdzeń, Stowarzyszenie Moc Wsparcia.
Plan powstania Stowarzyszenia w Sosnowcu pojawił się już jakiś czas temu. Teraz, gdy się to udało, będzie ono także jedną z odpowiedzi na niezbędną pomoc dla obywateli Ukrainy.
– Na terenie naszego kraju już jest ponad 2 miliony gości z Ukrainy, uchodźców z terenów objętych wojną. W tym ogromna grupa dzieci, które tę traumę w sobie mają. Nawet dzisiaj rozmawiałem ze swoim pełnomocnikiem, który ma też zdarzenie rodzinne, że jego dziecko jest w szpitalu i obok niego jest dziecko z Ukrainy, które co jakiś czas ma ogromne problemy ze stresem, z przypominaniem sobie tego, co się zdarzyło – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Będzie pomoc psychologiczna dla uchodźców, ale jest już też finansowa. W całym kraju ruszyły wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych w wysokości 300 zł na osobę. Wniosek o świadczenie można złożyć między innymi w siedzibie MOPS przy ul. Łącznej w Dąbrowie Górniczej.
– Każda osoba dorosła, która mieszka na terenie Dąbrowy Górniczej powinna zabrać ze sobą paszport, albo inny dokument na podstawie którego przekroczyła granicę, także swoich dzieci. Wniosek składa każda osoba dorosła za siebie i za swoje dzieci – mówi Jolanta Polit, z-ca dyrektora MOPS w Dąbrowie Górniczej.
Elementem komplikującym cały proces jest to że uchodźcy, którzy chcą złożyć wniosek muszą posiadać numer PESEL. A za tym ustawiają się długie kolejki.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Paweł Jędrusik