Kategorie

Sosnowiec: Psychoterapeuci z Izraela uczą, jak rozmawiać o wojnie [WIDEO]

Psychoterapeuci z Izraela szkolą w Sosnowcu swoich polskich kolegów po fachu, jak udzielać pomocy psychologicznej dzieciom i dorosłym, którzy uciekli przed wojną. Swoją wiedzę przekazują specjalistom z Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy. Mają też wskazówki dla tych, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach.

 

– Po pierwsze musisz pokazać zaangażowanie, pokazać tym ludziom, że jesteś tutaj z nimi. Dać im znać, że zamierzasz ich eskortować przez ten proces. Po drugie musisz wysłać oczekiwania. Że wiesz, że mają siłę, żeby to przejść, że wiesz, że przeszli przez straszne rzeczy, ale wrócą do funkcjonowania – mówi Yoav Geva, psycholog szkolny.

– W pierwszej kolejności u Ukraińców, którzy przyjechali do Polski to to, że oni mają problem z aklimatyzacją, z adaptacją w nowym miejscu, w nowym środowisku, w nowym języku – mówi Alexander Galchinsky, psychoterapeuta.

Eksperci podkreślają także, żeby aktywizować uchodźców. Ważne jest to, aby mogli pracować, a w domu wykonywać chociaż proste czynności. To także pomoże im przebrnąć przez traumatyczny moment.Niektóre z osób, którym pomaga centrum, potrzebują jednorazowej pomocy, inne – dłuższej terapii.

Powiązane artykuły

-Zdarzają się takie sytuacje, kiedy matki wyjeżdżają stąd, zostawiając swoje dzieci po to, żeby pojechać i zidentyfikować ciała swoich partnerów. Potem wracają, też muszą tę informację przekazać matkom. I to jest takie coś, co my nazywamy budowaniem się traumy złożonej. Czyli jest kilkanaście elementów trudnych, które się pojawiają. Co jest też istotne i należy o tym pamiętać, że niektóre z tych dzieci, osób, przyjechały już z doświadczeniem trudnym – mówi Adrian Drdzeń, Stowarzyszenie Moc Wsparcia.

Osoby, które mają kontakt z uchodźcami, powinny też zwracać uwagę na pewne zachowania Jeśli zauważą, że dziecko lub osoba dorosła nie reagują na komunikaty – być może potrzebują pomocy. Nie można się też dziwić, jeśli czasem zareagują złością czy wycofaniem – to jeden z mechanizmów obronnych.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button