reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Spór o LGBTQ Plus w Polsce WIDEO

Jedni promują tolerancję, inni nie chcą deprawacji dzieci. Łączy ich wspólny mianownik – szeroko podejmowane tematy środowisk LGBTQ Plus w Polsce. Zwłaszcza ich wpływ na edukację w szkołach, szczególnie tych podstawowych.

 

 

– Gdzieś już możemy usłyszeć w krajach zachodnich, sąsiednich. Te sceny się dzieją. W przestrzeni medialnej wystarczy sobie wrzucić, „wygooglować” i mamy dostęp już do konkretnych sytuacji. Ja chcę wierzyć, że to są nadal jakieś incydenty. Ja naprawdę jestem otwarta i liberalna na różnice. Natomiast zaznaczam konieczność postawienia granic – mówi Monika Pohorecka, radna PiS z Częstochowy.

Według projektu ustawy obywatelskiej „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”, pod którym zbierane są przez radnych z PiS w Częstochowie podpisy, to właśnie rodzice mają decydować o tym, jakie organizacje pozarządowe mogą prowadzić edukację w szkole. Dla środowisk LGBTiQ to jednak nic innego, jak próba blokowania w szkołach propagowania tolerancji dla osób nieheteronormatywnych.

– Poprzednio były podejmowane już próby wprowadzenia tzw. ustawy „lex czarnek I”, „lex czarnek II”, która ograniczyłaby współpracę szkół z organizacjami pozarządowymi. Naszym zdaniem ten projekt, który jest teraz opublikowany pokazuje, jaka była intencja za tymi poprzednimi działaniami – mówi Dominik Kuc, Ranking Szkół Przyjaznych LGBT.

Częstochowa to od zarania miasto wielokulturowe, które szczególnie w ostatnich latach szczyci się tolerancją i otwartością dla wszystkich. Urzędnicy sprawę zbierania podpisów przez radnych z PiS komentują krótko.

 – Nie sądzę, by coś czemu miałaby przeciwdziałać taka ustawa, czyli tzw. seksualizacji dzieci, żeby zagrożenie tego typu w częstochowskich szkołach występowało. Ja przynajmniej takich sygnałów nie odbieram, nie słyszałem, żeby wydział edukacji miał jakiekolwiek sygnały w tej sprawie od rodziców, opiekunów – mówi Włodzimierz Tutaj, UM w Częstochowie.

Intencją środowisk LGBTQ Plus ma być natomiast przede wszystkim zwiększenie tolerancji oraz szacunku dla osób o odmiennej orientacji seksualnej już od najmłodszych lat. Nie ma mieć to niczego wspólnego z deprawacją. W opublikowanym dziś Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT na Śląsku pojawiają się kultowy Mickiewicz z Katowic, czy III LO w Zabrzu. Dwa lata z rzędu szkołą najbardziej przyjazną była placówka z Dąbrowy Górniczej. Na tle całego kraju, Śląsk nie wypada źle.

Mam nadzieję, że wyniki rankingu nie będą elementem stygmatyzowania dyrektorów szkół czy też całych środowisk szkolnych, ale raczej impulsem do tego, czy warto i czy można coś poprawić – mówi Przemysław Walas, Stowarzyszenie Tęczówka.

A biorąc pod uwagę, że Polska zajęła już po raz czwarty ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w ogólnoeuropejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+, ILGA-Europe 2023, to chyba jednak jest nad czym pracować.

Spór o LGBTQ Plus w Polsce/Silesia Flesz TVS

 

Bartosz Bednarczuk

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button