Udział antenowy polskich utworów w radiach ma być większy. Tak proponuje PiS
80% utworów odtwarzanych przez stacje radiowe w godzinach od 5:00 do 24:00 ma być w języku polskim. Taką wiadomość przekazał w trakcie konferencji prasowej Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Ma być to ukłon w stronę polskich artystów podczas pandemii COVID-19, ale również zachęta dla młodych wykonawców.
– Proponujemy, by stacje radiowe w godz. 5:00-24:00 grały 80 proc. polskiej muzyki (…) Nie mogą grać koncertów tak, jak przed COVID, dlatego wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. – powiedział w trakcie konferencji Marek Suski z Pis.
Zobacz także:
Nie żyje założyciel TSA. Andrzej Nowak miał 62 lata. Kondolencje fanów
Nowelizacja ustawy medialnej, w ramach której mają być wprowadzone powyższe zmiany to w opinii posła Suskiego ukłon w stronę polskich artystów, których pandemia COVID-19 dotknęła szczególnie. Aktualnie stacje radiowe muszą przeznaczyć 33% całego czasu antenowego i 60% czasu w godzinach od 5:00 do 24:00 na odtwarzanie utworów w języku polskim. Teraz byłoby to kolejno 50% i 80%. W opinii Suskiego to również zachęta dla młodych wykonawców do debiutów. – Czas antenowy debiutanckich zespołów czy artystów będzie liczony jako 300 proc. Takie rozwiązanie są w innych krajach Unii Europejskiej. Myślę, że proponowane rozwiązania w ustawie zachęcą młodych artystów do debiutów (…) Nie zamykamy się na świat i taka muzyka będzie również w mediach na prawach normalnych, demokratycznych. – dodał poseł PiS.
Zapytany o to czy przedstawiony pomysł to ukłon w stronę Pawła Kukiza i jego prośby z października 2020 r. Suski odpowiedział – Powiedział, że jest za tym i popiera ten pomysł, ale nikt się nikomu nie kłaniał. Przypomnijmy, że Paweł Kukiz poprosił wówczas premiera Mateusza Morawieckiego oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, by w mediach publicznych odtwarzano więcej polskiej muzyki. Poniżej cała konferencja prasowa posła Marka Suskiego.
Aktualnie obowiązująca ustawa medialna pochodzi z 2012 r. i wówczas zakładała, że polska muzyka ma zajmować 40% całego czasu antenowego. W 2013 r. zmieniono to na 50%, a w 2014 r. na 60%. Obecny pomysł zakłada by polska muzyka gościła w eterze zajmując 80% całego czasu antenowego stacji radiowych.