Stadion GKS rośnie. Nowe zdjęcia z drona
Nowy stadion GKS Katowice. Na placu budowy na Załęskiej Hałdzie pojawiły się pierwsze konstrukcje obiektu. Zdjęcia z drona
Styczeń 2023 oznacza, że już ponad rok trwa budowa obiektu, na którym swoje mecze będą grali gracze pierwszoligowego GKS-u Katowice. Jak wygląda plac budowy? Zobaczcie zdjęcia na końcu tekstu. Tak w styczniu 2023 wygląda nowy stadion GKS Katowice.
Gdzie grają piłkarze GKS?
Aktualnie piłkarze popularnej GieKSy trenują i grają na stadionie przy ulicy Bukowej, który leży na terenie Chorzowa, ale jest własnością Katowic. Stadion powstał w 1950 roku, jednak dopiero rok później zaczęły się tworzyć trybuny, łącznie ze słynnym Blaszokiem, z którego płynie doping dla GKS Katowice. Przestarzały stadion zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 2012 roku miasto zainwestowało w obiekt i stanęła trybuna dla gości (na 406 miejsc), dodatkowo powstały nowe maszty oświetleniowe.
Zapadła decyzja, że nowy stadion GKS stanie zbiegu ulic Bocheńskiego i Dobrego Urobku. Ma to być arena piłkarska z miejscami dla ok. 15 tys. widzów. Przylegająca od zachodniej strony hala ma mieć pojemność ok. 2500-3000 osób. Obok stadionu powstanie otwarta przestrzeń publiczna, a także zespół sześciu boisk treningowych.
Budowa nowego stadionu GKS-u Katowice rozpoczęła się w październiku 2021 roku. Pierwotnie koszt szacowano na 248,8 mln złotych brutto, jednak sytuacja na rynku budowlanym i inflacja spowodowały konieczność przekazania na budowę stadionu dodatkowej kwoty w wysokości 37 mln zł brutto.
Co się dzieje na budowie stadionu GKS?
Na budowie Stadionu Miejskiego w Katowicach trwa obecnie wznoszenie fundamentów hali sportowej oraz fundamentów pod trybuny stadionu. – Stoją już także 15-metrowe słupy. Toczą się także prace przy montażu konstrukcji żelbetowej hali z elementów prefabrykowanych oraz wykonywana jest podbudowa pod warstwy posadzkowe – mówi Magdalena Skorupka, rzeczniczka firmy NDI.
Trwają także prace przy tunelu łączącym halę i stadion oraz tunelu dla kibiców gości. W rejonie parkingów i boisk treningowych testowane są maszty oświetleniowe. Trwają również roboty sieciowe. Zakończono już natomiast wykonywanie nowego odcinka drogi oraz chodników w ciągu ul. Upadowej w warstwie wiążącej wraz z oświetleniem – dodaje.
Widownia, wykorzystując schemat z Sosnowca i Chorzowa, będzie miała jeden poziom z możliwością dostawienia kolejnych rzędów. Po powiększeniu można będzie gromadzić bezpiecznie 14 896 widzów.
Plan zakłada, że stadion powstanie Nowej Bukowej najpóźniej w październiku 2024 roku.