Stadion Śląski będzie gościł Letnie Igrzyska!
Letnie Igrzyska i Stadion Śląski? Już w 2018 roku! Rywalizować w Kotle Czarownic będzie ponad 1000 zawodników.
Ruszają przygotowania do Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice – Chorzów – Mikołów 2018. Ponad tysiąc zawodników z całego kraju rywalizować będzie w naszym regionie
9 czerwca 2018 r. w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie ruszą XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Ponad tysiąc zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF. To jedna z największych sportowych i społecznych imprez w przyszłym roku w Polsce. O przygotowaniach do niej mówiono w trakcie konferencji, która odbyła się na Stadionie Śląskim.
-Igrzyska to ogromne wydarzenie sportowe, ale też logistyczne. Pracujemy nad jak najlepszym przygotowaniem wydarzenia, byśmy wszyscy w czerwcu mogli kibicować zawodnikom Olimpiad Specjalnych, przeżywać ich rywalizację i wspólnie cieszyć się z ich medali i sukcesów. Igrzyska to łącznie ponad dwa tysiące osób z całego kraju, które przyjadą do Katowic, Chorzowa i Mikołowa – mówił w trakcie konferencji zapowiadającej imprezę Dariusz Wosz, dyrektor Igrzysk.
Zmodernizowany Stadion Śląski będzie jedną z głównych aren igrzysk. Rywalizować na nim będą sportowcy sześciu dyscyplin olimpijskich, między innymi lekkoatleci, piłkarze czy tenisiści. Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis ziemny, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad tysiąc zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ośmiuset trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.
-Od kilku lat na obiektach treningowych Stadionu Śląskiego organizujemy zawody dla szkół specjalnych z Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Wiemy, ile satysfakcji i radości przynoszą one zarówno startującym, jak i ich opiekunom. Wiemy też, że niełatwo jest takie zawody przygotować. Cieszę się, że możemy otworzyć arenę główną dla potrzeb tej wyjątkowej imprezy. Zależy nam na tym, aby pokazać, że Stadion Śląski jest otwarty dla wszystkich, dlatego z przyjemnością włączamy się w działania zmierzające do przełamywania stereotypów, w działania, które pomagają zrozumieć osoby z niepełnosprawnością intelektualną – podkreślał Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego.
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in. Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.(źr:slaskie.pl)